Bir yıldır devlet hastanesinde çalışıyordu: Sahte doktor tutuklandı

Bir yıldır devlet hastanesinde çalışıyordu: Sahte doktor tutuklandı
Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde yaklaşık 1 yıldır, "pratisyen hekim" olarak çalışan Ayşe Özkiraz'ın doktor olmadığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan Özkiraz tutuklandı.

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesindeki devlet hastanesinde yaklaşık 1 yıldır pratisyen hekim olarak görev yapan Ayşe Özkiraz’ın sahte doktor olduğu ortaya çıktı. Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda (TUS) 81 puan alarak çocuk doktoru olduğunu söyleyen Özkiraz'ın tıpla ilgili birçok konuda çelişkili cevapları üzerine şüphelenen doktorların haber vermesi üzerine inceleme başlatıldı. Yapılan araştırmada lise mezunu olduğu öğrenilen sahte doktor Özkiraz tutuklandı.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde yaklaşık 1 yıldır pratisyen hekim olarak görev yapan Ayşe Özkiraz, hastanedeki doktorlara eylül ayında yapılan TUS’ta 81 puan aldığını ve çocuk doktoru olduğunu söyledi.

Evinde sahte diplomalar bulundu

"Çocuk doktoru" olarak kaşeler bastıran Özkiraz’ın durumundan şüphelenen hastanedeki doktorlar, kendisine tıpla ilgili çeşitli sorular yöneltti. Çapa Tıp Fakültesi mezunu olduğunu söyleyen Ayşe Özkiraz, sorulara çelişkili yanıtlar verince tatmin olmayan doktorlar, gerek eğitimi gerekse tedavi yöntemleriyle ilgili sorular yöneltti. Bu sorulara da doğru yanıtlar alamayan doktorlar, Özkiraz’ın şüpheli durumunu hastane yönetimine bildirildi.

Konu daha sonra Çerkezköy Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne iletildi.

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasının ardından polis ekipleri Ayşe Özkiraz’ı gözaltına alarak, evinde arama yaptı.

Evdeki aramada çok sayıda sahte üniversite kimlik kartı, sahte doktor kimlik kartları, sahte diplomalar, çeşitli hastanelere ait kimlikler, ameliyat kıyafetleri, dönem birincisi olduğunu dair plaketler ve tıbbi içerikli kitaplar ele geçirildi.

Özkiraz’ın sosyal medya hesaplarından hastanede girdiği ameliyatların fotoğrafları da paylaştığı görüldü.

Ayşe Özkiraz, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye götürülürken, polis, şüphelinin evinde bulunan 3 poşet dolusu belgeyi de savcılığa teslim etti.

Savcılık soruşturmasının ardından, "Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunu'na muhalefet" suçundan nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Özkiraz tutuklandı.

Yapılan incelemede lise mezunu olduğu ortaya çıkan Özkiraz, ailesine de İstanbul'da Çapa Tıp Fakültesi'nde öğrenim gördüğünü söylediği belirtildi. Özkiraz’ın yıllarca İstanbul'da kaldığı ve çeşitli işlerde çalıştığı, geçen yıl ailesinin yaşadığı Çerkezköy'e döndüğü öğrenildi.

Özkiraz’ın tıp eğitimini tamamladığını ve Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne pratisyen hekim olarak atandığını söylediği öğrenildi. (DHA)

Gündem