Bloomberg: Millet İttifakı'nda ekonominin başına Ali Babacan değil İYİP’li isim geçecek

Bloomberg: Millet İttifakı'nda ekonominin başına Ali Babacan değil İYİP’li isim geçecek

ABD'li medya kuruluşu Bloomberg'in yayınladığı analiz haberde Millet İttifakı'nın seçimleri kazanması durumunda ekonominin Ali Babacan'a değil, İYİ Partili Bilge Yılmaz'a emanet edileceğini yazdı.

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, ittifaklarda milletvekilliği listeleri üzerine çalışmalar devam ederken, Millet İttifakı’nda bakanlık tartışmaları da sürüyor.

Millet İttifakı’nın 12 maddelik yol haritasına göre, ittifaka dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. Bakanlıkların dağılımı ise ittifakı oluşturan siyasi partilerin çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecek. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecek.

ABD'li medya kuruluşu Bloomberg, Millet İttifakı’ndaki bakanlık pazarlığını konu alan bir analiz yayınladı. 14 Mayıs'ta Millet İttifakı'nın seçimi kazandığı bir senaryo üzerine kaleme alınan yazıda, ekonomi yönetiminde kimi görev yapacağı kulisine yer verildi.

"Bir Wharton Profesörü Seçimlerden Sonra Türkiye Ekonomisinde Devrim Sözü Verdi" başlıklı yazıda, ekonomide DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın değil, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz'ın sözünün geçeceğine işaret edildi.

Pennsylvania Üniversitesine'ne bağlı Wharton İşletme Yüksekokulu'na (Wharton Business School) profesörlük yapan Yılmaz, 1 yıllık Türkiye gezisinin ardından İYİ Parti ile siyasete atılmıştı.

Bilge Yılmaz, haberi Twitter’dan paylaştı. (Kısa Dalga)