BM, Gazze’deki ofisinin bombalandığını duyurdu: Ölü ve yaralılar var

BM, Gazze’deki ofisinin bombalandığını duyurdu: Ölü ve yaralılar var
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Yöneticisi Achim Steiner, "Gazze'deki UNDP ofisi dün gece bombalandı ve yerleşkemizde sığınanlar arasında ölü ve yaralılar olduğu bildirildi" açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Gazze'deki ofisinin bombalandığını duyurdu. UNDP, personelin 13 Ekim'de ofisi terk ettiğini ve yerleşkeye sivillerin sığındığını belirtti.

UNDP'den yapılan açıklamada, "UNDP, Gazze'deki Birleşmiş Milletler yerleşkesinin bombalandığına dair ilk raporlardan derin üzüntü duymaktadır. Bombardımanın önemli sayıda ölüm ve yaralanmaya yol açtığı bildiriliyor. 6 Kasım'da UNDP, sığınma arayan birkaç yüz kişinin yerleşkeye girdiğini bildirdi ve bu sayının o zamandan beri önemli ölçüde arttığına dair göstergeler var" denildi.

"Sivillere yönelik saldırılar durdurulmalı"

"Çatışmanın ortasında kalan sivillere yönelik ölüm ve yaralanmaların kabul edilemez olduğunu" belirterek, durdurulmasını isteyen Birleşmiş Milletler, "Sivillere, sivil altyapıya ve BM tesislerinin dokunulmazlığına her zaman saygı gösterilmeli ve bunlar korunmalıdır. Ayrımcılık, orantılılık ve ihtiyat ilkeleri de dâhil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmeli ve bu hukuka riayet edilmelidir" dedi.

UNDP Yöneticisi Achim Steiner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gazze'deki UNDP ofisi dün gece bombalandı ve yerleşkemizde sığınanlar arasında ölü ve yaralılar olduğu bildirildi. Bu her açıdan yanlıştır. Siviller, sivil altyapı ve BM tesislerinin dokunulmazlığı her zaman korunmalıdır" ifadelerini kullandı. (DHA)