Boğaziçi Üniversitesi’nin atanan Rektörü Melih Bulu: “Bana dokunulması, devlete dokunulması demektir”

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanan Rektörü Melih Bulu: “Bana dokunulması, devlete dokunulması demektir”
Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Melih Bulu'yu protesto etmek için dün yapılan eylemlerde 159 öğrencinin gözaltına alınması öncesi, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Başkanı Önder Şahin, Bulu ile görüşmesinde rektörün kendisine dokunulmasının devlete dokunmak olacağını ve bu nedenle öğrencilerin yanına çıkamayacağını söylediğini açıkladı.

BBC News Türkçe’nin haberine göre, BÜMED Başkanı Önder Şahin, dünkü gösteriler öncesi öğrencilerle rektör olarak atanan Melih Bulu arasında diyalog kanalı açmak ve polis müdahalesini engellemek için Bulu ile görüştü.

Bulu’ya Rektörlük binasından çıkarak öğrencilerle konuşması önerisinde bulunan ve kendisine “Öğrenciler sizi istiyor” diyen Şahin, Bulu’nun bunu önce kabul ettiğini, ancak ardından güvenlik riskini öne sürerek vazgeçtiğini anlattı:

“Rektörlük yan kapı eşiğinde durun, öğrenciler ile aranıza 10 metre koyarak konuşun dedim. Bu çocuklardan size zarar gelmez, hepsine kefilim, dedim. Ancak ‘4 Ocak görüşmesinde tedbirsiz davrandığını, tekrar böyle bir riske girmeyeceğini, kendisine dokunulmasının devlete dokunmak olacağını ve bu yüzden çıkamayacağını’ belirtti.”