Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, iki yeni fakülte kararını protesto etti

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, iki yeni fakülte kararını protesto etti
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün Güney Kampüs'te bir araya gelerek rektörlük binasına sırt dönme eylemlerine devam etti. Öğretim üyeleri yaptıkları açıklamada, üniversiteye iki yeni fakülte kurulması kararına tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'provokatör" dediği Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya destek verdi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün Güney Kampüs'te bir araya gelerek rektörlük binasına sırt dönme eylemlerine devam etti. Öğretim üyeleri burada düzenledikleri basın açıklamasında Boğaziçi Üniversite’sine İletişim Fakültesi ve Hukuk Fakültesi olmak üzere iki yeni fakülte kurulması kararına tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'provokatör" dediği Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya destek verdi.

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmasından bu yana protestolarını sürdüren akademisyenler, bugün de Güney Kampüs'te bir araya gelerek rektörlük binasına sırt dönme eylemi yaptılar. Öğretim üyeleri, eylemler sırasında yapılan müdahaleleri ve gözaltıları alkışlarla protesto etti. O sırada kampüste bulunan öğrenciler de alkışlarla hocalarına destek verdi.

Öğretim üyeleri burada düzenledikleri basın açıklamasında, Boğaziçi Üniversite’sine İletişim Fakültesi ve Hukuk Fakültesi olmak üzere iki yeni fakülte kurulması kararına tepki gösterdi. Açıklamada, kararın üniversite akademik kurullarının bu yönde bir talep ve hazırlığı olmadan ve üniversite senatosunun onayı alınmaksızın verildiğine dikkat çekilerek, "Bu adımla anayasamız tarafından korunan akademik özerklik ilkesi bir kez daha açık şekilde ihlal edilmiştir" denildi.

Prof. Ayşe Buğra'ya destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Boğaziçi Üniversitesi’nde bu provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır" dediği Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya da destek veren öğretim üyeleri "Ayşe Buğra’ya yapılan saldırıya da esefle karşılıyor, kınıyoruz" dedi.

Boğaziçili akademisyenlerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"1 Ocak 2021 gece yarısı duyurulan rektör atama kararından sonra 6 Şubat tarihinde yine bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararıyla üniversitemize iki yeni fakülte açılacağını öğrenmiş bulunuyoruz. 12 Eylül askeri rejiminden sonra ilk defa Boğaziçi Üniversitesi’ne dayatılan bu karar ile üniversitenin iradesi hiçe sayılmıştır. Bu antidemokratik karar üniversite akademik kurullarının bu yönde bir talep ve hazırlığı olmadan ve üniversite senatosunun onayı alınmaksızın verilmiştir. Hukuk ve İletişim Fakülteleri’nin açılma kararı kurumumuzun kamuya ilan etmiş olduğu uzun vadeli stratejik planlarında yer almamaktadır. Dahası yeni fakülte kurmak için YÖK ile üniversitemiz arasında gerçekleşmesi gereken müzakere ve planlama süreçleri de yürütülmemiştir. Bu adımla anayasamız tarafından korunan akademik özerklik ilkesi bir kez daha açık şekilde ihlal edilmiştir. Kabul etmiyoruz. Üniversitelerde yeni bir bölümün ya da yeni bir programın açılması dahi şeffaf müzakereleri ve hesap verilebilirlik ilkesini temel alan karar alma süreçlerini gerekli kılar. Süreçler ancak bu şekilde yürütüldüğünde evrensel kriterlere uygun bir öğrenim ve bireysel araştırma ortamı yaratılır. Sadakate değil liyakate dayalı bir akademik kadro oluşturulabilir ve kamusal kaynakların etkin kullanılması sağlanabilir. Bu süreçlerin sağlıklı olarak işleyebilmesinin en önemli teminatı özerklik ilkesinin kamusallaşmasıdır. Tam da bu nedenle 5 haftadır akademik özerkliği savunuyor ve demokratik bir üniversite talep ediyoruz. Vazgeçmiyoruz. Biz bugün burada yeni fakülteler ile ilgili kararın iptalini, bir kez daha atanmış rektörün istifasını talep ediyoruz.

Üniversitemizdeki polis ablukasının kalkmasını, tutuklu ve ev hapsindeki öğrencilerin özgür bırakılmasını istiyoruz. Ülkemizdeki tüm üniversiteleri kapsayacak bir demokratik reform süreci çağrısını da kamuoyu önünde yineliyoruz. Hocamız ve meslektaşımız Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya yapılan saldırıya da esefle karşılıyor, kınıyoruz. Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz."

(ANKA)

Gündem