Borç batağındaki belediyeden vakıflara 5,1 milyon TL'lik araç bağışı

Borç batağındaki belediyeden vakıflara 5,1 milyon TL'lik araç bağışı
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım iştiraki BURULAŞ'ın 222 milyon TL yıllık zarar ve 553,8 milyon TL borçlu olmasına karşın değeri 5,1 milyon TL olan 37 taşıt bağışı yaptığı ortaya çıktı.

Sayıştay’ın AK Partili Alinur Aktaş yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım iştiraki BURULAŞ’a ait 2021 raporu, şirketin borç batağında olmasına karşın çeşitli belediyeler ve derneklere yaptığı 'bağışı' ortaya çıkardı.

Cumhuriyet'in haberine göre, Sayıştay’ın BURULAŞ 2021 raporunda, şirketin 222 milyon TL yıllık zarar ve 553.8 milyon TL borçlu olmasına ve ana sözleşmesindeki “taşınır bağışı yapamaz” hükmüne karşın 37 taşıt bağışında bulunduğu belirtildi. Raporda, toplam değeri 5.1 milyon TL olan bağışların iki özel dernek, bir il belediyesi, bir büyükşehir belediyesi, bir yurtdışı belediyesi ve 15 ilçe belediyesine yapıldığı belirtildi. Sayıştay, mevzuata aykırı bu işlemlerdeki usulsüzlüğe dikkat çekti. BURULAŞ ise “ilerleyen yıllarda şirket tarafından bağış yapılmayacağını” belirtmekle yetindi.

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ SAHİPLERİNE 16.5 MİLYON TL GELİR DESTEĞİ

BURULAŞ’ın özel halk otobüslerine (ÖHO) de dayanaksız şekilde gelir desteği ödemesi yaptığı belirlendi. Rapora göre, 2021’de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden, BURULAŞ’a herhangi bir dayanak olmaksızın 71.2 milyon TL aktarıldı. BURULAŞ da özel halk otobüsü sahiplerine 16.5 milyon TL gelir desteği ödemesi yaptı. Sayıştay, yapılan işlemin usülsüz olduğuna dikkat çekerek “kamu kaynağı kullanan bir şirketin, mevzuatta dayanağı olmayan ödemeler yapmaması gerekir” uyarısında bulundu.

Ayrıca, Sayıştay’ın Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2021 denetim raporu da açıklandı. Rapora göre, 18 belediye meclis üyesi aynı zamanda belediyenin ortağı olduğu farklı şirketlerin yönetim kurullarında görev alıyor.

Gündem