Brezilya'da açlıktan ölmek üzere olan kabile üyeleri kurtarıldı

Brezilya'da açlıktan ölmek üzere olan kabile üyeleri kurtarıldı

Bölgeye giderek açıklama yapan Lula da Silva, gördüklerinin insani bir krizden daha çok bir soykırım olduğunu belirtti.

Brezilya’da açlıktan ölmek üzere olan Yanomami Yerli Bölgesi'nde yaşayan 16 yerli, hükümet tarafından gönderilen uçakla kurtarılarak tedavi altına alındı.

Yerli halk, ülkenin kuzeyindeki Roraima eyaletindeki bölgede yaşıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, hükümet, Yanomami bölgesindeki yüzlerce çocuğun ölümünün ardından tıbbi acil durum ilan etti.

Ölümler, ormanlık alanda yürütülen madencilik ve ağaç kesimi faaliyetlerinin neden olduğu su kirliliğiyle ilişkilendirildi.

Lula: İnsani krizden çok soykırım

Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Cumartesi günü Yanomami çocukları arasında ciddi biçimde artan yetersiz beslenme haberlerinin ardından Venezuela ve Guyana sınırındaki Roraima'yı ziyaret etti.

Lula, şahit olduğu görüntüler karşısında "şoke olduğunu" söyledi.

Gördüklerinin insani bir krizden daha çok bir soykırım olduğunu belirten Lula, “Acıya duyarsız bir hükümet tarafından Yanomami insanlarına karşı önceden tasarlanmış bir suç işlendi. Buraya yerli halkımıza insana yaraşır şekilde davranacağımızı söylemeye geldim” dedi.

Yanomami bölgesinde 28 bin yerlinin yaşadığı sanılıyor. Avlanarak yaşayan yerli halk, bulundukları bölgelerde küçük ölçeklerle ağaçları yakıp, tarımsal alan açıyor; küçük, dağınık ve yarı kalıcı bir hayat sürdürüyorlar.

Bolsonaro, dört yıllık iktidarı boyunca sıklıkla yerli halkın yaşadığı bölgelerin büyüklüğünü eleştirdi, buraların bir kısmını tarıma ve madenciliğe açma sözü verdi.

Yanomamilerin yaşadığı bölge altın, elmas ve mineraller açısından zengin bir bölgede ve bugün yaklaşık 20 bin yasadışı madencinin faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. 2021'de bölgedeki madenciler, otomatik silahlar kullanarak Yanomami kabilesine ateş açmıştı.

Lula hükümeti yetkilileri, son yıllarda 500'den fazla yerli çocuğun cıva nedeniyle kirlenmiş içme suyundan öldüğünü açıklamıştı. (Kısa Dalga)