Britanya'dan Ukrayna’ya 50 milyon sterlinlik hava savunma yardımı

Britanya'dan Ukrayna’ya 50 milyon sterlinlik hava savunma yardımı
Britanya Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'yle görüşmesinin ardından, Ukrayna'nın hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için 50 milyon sterlinlik yardım yapılacağını duyurdu.

Başbakanlık Basın Ofisi'nin açıklamasına göre Sunak ile Zelenski bir araya geldi.

Sunak, ülkesinin 'Ukraynalı sivilleri ve kritik altyapıyı Rus saldırılarından korumaya yardımcı olmak için' büyük bir yeni hava savunma paketi sağlayacağını doğruladı.

Açıklamada şöyle dendi: "50 milyon sterlinlik hava savunma yardımı paketi, düzinelerce radar ve insansız hava aracı elektronik harp kabiliyeti de dahil olmak üzere İran tarafından sağlanan ölümcül insansız hava araçlarına karşı koyan 125 uçaksavar silahı ve teknolojiyi içeriyor."

'GURURLUYUM'

Sunak, İngiltere'nin savaşın ilk gününden bu yana Ukrayna'nın yanında durduğunu ve bu duruştan dolayı gururlu olduğunu ifade ederek, "İngiltere'nin en başından beri Ukrayna'nın yanında durmasından gurur duyuyorum. Bugün burada, Birleşik Krallık ve müttefiklerimizin, bu barbarca savaşı sona erdirmek ve adil bir barış sağlamak için savaşırken Ukrayna'nın yanında olmaya devam edeceğini söylemek için buradayım" dedi. (DHA)

Dünya