Britanyalı fizikçilerden son araştırma: Evrende yeni büyük patlamalar meydana gelecek

Britanyalı fizikçilerden son araştırma: Evrende yeni büyük patlamalar meydana gelecek

Birleşik Krallık'taki Portsmouth Üniversitesi'nde görev alan Molly Burkmar ve Marco Brunia, evreni meydana getirdiği sayılan Büyük Patlama'nın tekrarlayabileceğini savundu.

Karanlık enerji, evreni sürekli genişlettiği ve galaksileri birbirlerinden uzaklaştırdığı varsayılan bir enerji türü. Doğrudan gözlemlenemeği için "karanlık" diye nitelenen bu enerjinin varlığına dair dolaylı ipuçları mevcut.

Independent Türkçe'deki habere göre Birleşik Krallık'taki Portsmouth Üniversitesi'nde görev alan Molly Burkmar ve Marco Brunia, evreni meydana getirdiği sayılan Büyük Patlama'nın tekrarlayabileceğini savundu.

İki teorik fizikçi, henüz hakem onayından geçmeyen yeni makalelerinde karanlık enerjinin evreni yeniden küçültebileceğini ve sonunda tekrar Büyük Patlama'nın meydana gelebileceğini yazdı.

Yeni makalede karanlık enerjinin periyodik olarak "açılıp kapanabileceği", evreni bazen büyütürken bazen de yeni bir evrenin doğumuna uygun koşullar yaratabileceği ifade edildi.

Yazarlar, "İçinde yaşadığımız evren, sonsuz sayıda tekrarlanan 'Büyük Sıçramalar' dizisinden biri olmalı" ifadelerini kullandı: Nitel analizimiz, gerçekçi nicel davranışların olduğu daha realist modellerin oluşturulması için bir temel teşkil ediyor. Karanlık enerjinin kaynağı, kara delikler olabilir..."

Yine Birleşik Krallık'taki üniversitelerden bilim insanları da kısa süre önce karanlık enerji bilmecesine dair dikkat çeken bir teori ortaya atmıştı.

Son 9 milyar yıl içinde ortaya çıkmış süper kütleli karadelikleri karşılaştıran ekip, bunların karanlık enerjinin kaynağı olabileceğine dair bir ipucu keşfetmişti.