Bunu söyleyenlerin oranı yüzde 41 oldu: Kahvenizi nasıl alırdınız? Sade lütfen

Bunu söyleyenlerin oranı yüzde 41 oldu: Kahvenizi nasıl alırdınız? Sade lütfen

Türk kahvesini sade tüketenlerin sayısı artıyor. Sade kahve sevenlerin oranı bu yıl yüzde 41’e yükseldi.

Kahve tüketim alışkanlıklarına dair yapılan bir araştırma, sade kahve tüketenlerin oranının yüzde 41’e yükseldiğini ortaya koydu. Geçişler, “orta şekerli” tüketen kitleden gerçekleşti.

Aynı zamanda kafeler zinciri de bulunan kahve üreticisi bir firma tarafından yapılan araştırma, Türk kahvesi sevenlerin tüketim alışkanlıklarını belirledi. Araştırma, '5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel olarak kahve tüketim alışkanlarını tespit için 15 ilden bin 650 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi

Düzenli olarak yaptığı araştırmalarla değişen tüketici alışkanlıklarını analiz ederek arşiv niteliğinde bir kayıt oluşturmayı hedefleyen firma, son araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırma, Türk kahvesinin en çok nerede, ne zaman içildiği, nasıl muhafaza edildiği, hangi yöntemle pişirildiği ve sunumu ile ilgili araştırmanın sonuçları şöyle:

En çok evde tüketiliyor: Toplumun Türk kahvesi içmekten en çok keyif aldığı yer, yüzde 73,21 oranıyla evleri. Evi sırasıyla ofis ve kafeler takip ediyor

Sade içenlerin sayısı arttı: 2019 yılı araştırma sonuçlarına göre, Türk kahvesini orta şekerli sevenlerin oranı yüzde 55 iken, bu oran 2022 yılında yüzde 33’e kadar geriliyor. Bu yıl yapılan araştırmanın sonuçlarına göre yüzde 41 oranı ile en çok sade Türk kahvesinin tercih edilmesi, yıllar içerisinde değişen tüketici alışkanlıklarına bağlı olarak şeker tüketimini azaltmaya yönelik eğilimin arttığını gösterdi.

Geleneksel fincanda seviyoruz: 2020 yılında en çok akşam saatlerinde içilen Türk kahvesi, bu yıl yüzde 37,76’lık bir oranla, en çok günün ilk öğünü olan kahvaltıdan sonra tercih ediliyor. Ancak kahvaltıdan sonra kahve keyfini günün her saatine yayanların oranı da yüzde 33,27 ile ikinci sırada yer alıyor. Türk kahvesini geleneksel fincanda mı double fincanda mı tercih edersiniz sorusuna yanıt olarak ise katılımcıların yüzde 73,7’si geleneksel fincanı tercih ettiğini belirtiyor.

Cezve yerine makine: Türk kahvesini pişirmek için kahve makineleri yavaş yavaş geleneksel cezvelerin yerini alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı Türk kahvesini elektrikli kahve makinelerinde, yüzde 44’ü ise cezvede pişiriyor

Misafire illa ki köpüklü: Türk kahvesi pişirdiğinde köpüğü kaçsa da içerim diyenlerin oranı yüzde 66,7 iken, aynı durum misafir söz konusu olduğunda köpüksüz kahve kabul görmüyor. Misafire pişirilen kahve köpüksüz olursa yeniden yaparım diyenler, yüzde 81'lik bir oranla öne çıkıyor. (ANKA)