Büyüme rakamları açıklandı: Dokuz çeyrek sonra ekonomi küçüldü

Büyüme rakamları açıklandı: Dokuz çeyrek sonra ekonomi küçüldü
TÜİK'e göre Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) temmuz-eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 arttı. Ancak bir önceki çeyreğe göre düşüş var.

Üçüncü çeyrekte önceki yıla göre finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 21,6, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 13,9, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 12,6, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 7,6 attı.

Hizmet faaliyetleri yüzde 6,9, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 4,9, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 4,1, tarım, ormancılık ve balıkçılık yüzde 1,1, sanayi ise yüzde 0,3 yükseldi. İnşaat sektörü yüzde 14,1 azaldı.

Buna karşın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 azaldı.

Böylece dokuz çeyrek üste üste büyüyen Türkiye ekonomisi, ilk kez bir önceki çeyreğe göre küçülmüş oldu.

buyume.jpg

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,6 arttı.

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 120,5 artarak 4 trilyon 258 milyar 168 milyon TL oldu.

GSYH'nin üçüncü çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 241 milyar 523 milyon olarak gerçekleşti. (Kısa Dalga)