'Camide fotoğraf' soruşturmasında Eda Taşpınar ifade verdi

'Camide fotoğraf' soruşturmasında Eda Taşpınar ifade verdi

Camide çektirdiği fotoğrafın ardından soruşturma başlatılan manken Eda Taşpınar'ın savcılıkta ifadesi alındı.

Eda Taşpınar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında bugün Çağlayan adliyesine gitti.

Taşpınar, öğle saatlerinde alınan ifadesinde şunları söyledi:" Instagram hesabımda yayınlamak üzere çeşitli mekanlarda ve açık alanlarda fotoğraf çektiriyorum. Four Seasons Otel Sultanahmet ile de fotoğraf çekmek için görüşme yaptım. Buna ilişkin yazılı görüşmelerimiz var, dosyaya sunacağız. Otele gelmeden önce otelin neresinde fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra fotoğraf çekeceğim alanı beklemek için oteli gezdim.

'İbadethane olduğunu düşünmemiştim'

Restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde iki Japon turistin fotoğraf çekiyordu. Bende bu alanda fotoğraf çekilebileceğini düşündüm. İçerisinin ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu hususta uyarıda bulunmadı. Bu durum için gerçekten üzgünüm. Özür dilerim. Bu fotoğraf instagram hesabımda yayınlandıktan sonra sosyal medya hesabından paylaşımları görmem üzerine, fotoğrafları da korktuğum için kaldırdım. Dini değerleri aşağılama gibi bir kastım yoktur. İnsanların dini, duygu ve düşüncelerine saygı duyan biriyim. Böyle olmasını istemezdim."

İşlemleri yaklaşık bir buçuk saat süren Taşpınar ifadesinin ardından ayrıldı.

Eda Taşpınar soruşturması

Taşpınar'ın camide çektirilen fotoğraflarının ardından 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan resen soruşturma başlatılmıştı.

Taşpınar, gelen tepkilerin ardından yayınladığı fotoğrafı kaldırmıştı. (DHA)