Can Atalay'dan TBMM Başkanı'na: Meclisin bir üyesinin görevini yapması engelleniyor

Can Atalay'dan TBMM Başkanı'na: Meclisin bir üyesinin görevini yapması engelleniyor

Tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Silivri Cezaevi’nden TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a seslendi.

Milletvekili seçilmesine, mazbatasını almasına, TBMM Başkanı adayı olmasına rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi’nin tutuklu Milletvekili Can Atalay, Silivri Cezaevi’nden Adalet Bakanı'na seslendi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamalarına "Sayın Adalet Bakanı ya Anayasayı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor" şeklinde yanıt veren Hatay Milletvekili Atalay, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'a da seslendi.

ANKA Haber Ajansı’ndan Sinan Tartanoğlu'nun sorularını yanıtlayan Atalay, “Sayın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’a seslenmek istiyorum: Başkanlığını yaptığı yasama meclisinin bir üyesinin hakları ihlal edilmekte, görevini yapması hukuka aykırı biçimde engellenmektedir. Bu görev; Hatay halkının, yıkılmış bir kentin ortasında, bin bir zorluklarla mücadelelerini temsil etme, haklarını savunma ve nihayet on binlerce yurttaşın sesi olabilme görevidir. Milli irade bir bütündür, bölünemez. Görevinizin size yüklediği sorumlulukla davranmanızı talep ediyorum” dedi.

"Adalet Bakanı ya Anayasa'yı bilmiyor ya da doğruyu söylemiyor"

Atalay, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, “Yargıtay'da görülen bir dava. Hüküm verilmiş ve hükümlü olarak dosyası devam ediyor. Gezi Davası anayasal düzenle ilgili bir konu. Anayasa'nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan" açıklamasına ise şu yanıtı verdi:

“Sayın Adalet Bakanı ya Anayasayı ve konuya ilişkin içtihatla beraber meseleyi bütünlüğü içinde bilmiyor. Yahut bilmesine rağmen doğruyu söylemiyor. Ayrıntıları avukatlarım açıklıyor ve açıklayacaklar. Tüm ilgililerin avukat arkadaşlarıma kulak vermesini; bir tutuklu, bir yurttaş, bir milletvekili olarak bekliyorum."

"Hatay'ın demografik yapısı değiştirilmek isteniyor"

Tahliye edilip, milletvekili olarak görevine başlasaydı ne üzerinde çalışacağı sorusuna ise Atalay, şu karşılığı verdi:

“Deprem bölgesindeki moloz-atık alanları, alelacele alınan kamulaştırma kararları ve Hataylılar özelinde; onların katılımı dahi olmadan İstanbul’da bir firmaya imar planı hazırlatılması girişimi öncelikli gündemimdir. Öte yandan Hatay’ın demografik yapısını depremi fırsat olarak görüp değiştirme çabalarına ilişkin de kamuoyunu tatmin edecek, kaygıları giderecek bilgi akışının sağlanması daha da fazla ertelenemez.” (Kısa Dalga)