Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için konuştu: Müttefik olacak bir ülkenin YPG/PKK'ya destek vermemesi gerekiyor

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için konuştu: Müttefik olacak bir ülkenin YPG/PKK'ya destek vermemesi gerekiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması gündemi ile ilgili, "Burada maalesef bahsettiğimiz ülkeler PKK/YPG’lilere çok açık destek veriyor. Müttefik olacak bir ülkenin YPG/PKK'ya destek vermemesi gerekiyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı öncesi Almanya’nın başkenti Berlin’de basın mensuplarına açıklama yaptı.

NATO'ya katılması gündemde olan İsveç ve Finlandiya ülkelerinin Dışişleri Bakanlarıyla yakın temas halinde olduklarını belirten Çavuşoğlu “Müttefik olacak bir ülke, açıkça PKK/YGP’ye, her gün bize saldıran, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne destek vermemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu akşam toplantı ve çalışma yemeği marjında her iki bakanla görüşeceğini ifade eden Çavuşoğlu, "NATO üyeliği meselesi başka bir konu. Burada özellikle Türkiye’nin tutumunun sebebi gayet açık ve net. NATO biliyorsunuz bir birlik değil ya da uluslararası bir örgüt değil. NATO ismi üstünde bir müttefiklik. Bu neyi gerektirir? Sadece bir güvenlik meselesi değil omuz omuza dayanışma gerektirir. Her alanda özellikle güvenlik konusunda bir tehdit olduğu zaman. Burada maalesef bu bahsettiğiniz ülkeler, PKK/YPG’lere çok açık destek veriyor. Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde ve tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke, açıkça PKK/YGP’ye, her gün bize saldıran, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne destek vermemesi gerekiyor. Ayrıca PKK ile mücadelemizden dolayı bize yönelik kısıtlamalar getirdiler” dedi. (DHA)