Cezaevlerinde Covid-19 vaka sayısı 240, aşı programı başladı

Cezaevlerinde Covid-19 vaka sayısı 240, aşı programı başladı
Adalet Bakanlığı, tutuklu ve hükümlüler için Covid-19 aşı uygulamasının başladığını duyurdu. Bakanlık verilerine göre, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerden toplam Covid-19 vaka sayısı 240. Bunlardan 2’si yoğun bakımda. Bugüne kadar 19 mahkum koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü,  ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülere aşı uygulanmasına ilişkin gerekli planlama ve düzenlemeler yapılarak; Sağlık Bakanlığı Ulusal Covid-19 Aşı Programı doğrultusunda belirlenen sıraya göre tutuklu ve hükümlülere aşı yapılmaya başlandığını bildirdi. Bakanlık verilerine göre, şu anda cezaevlerindeki  tutuklu ve hükümlülerden toplam Covid-19 vaka sayısı 240. Bunlardan 2’si yoğun bakımda. Bugüne  kadar 19 mahkum koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:


“Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yapılan bildirimlere göre; bugün itibarıyla ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerden toplam Kovid-19 vaka sayısı 240’tır. Bu tutuklu ve hükümlülerden 2’si yoğun bakımda olmak üzere 33’ünün Sağlık Bakanlığı tedavi algoritması çerçevesinde, hastanede yatırılarak tedavilerine devam edilmektedir. Testi pozitif çıkan tüm tutuklu/hükümlülerin genel sağlık durumları iyidir. Entübe durumda olan tutuklu/hükümlü bulunmamaktadır. Tedavilerine ceza infaz kurumlarında devam edilen diğer 207 tutuklu ve hükümlünün ise Kovid-19 açısından herhangi bir semptomu bulunmamakta olup; genel sağlık durumları iyidir. 

Koronavirüs salgınından etkilenen tutuklu/hükümlülerin yakınlarına, sağlık durumları ile ilgili bilgilendirme Sağlık Bakanlığı ve ceza infaz kurumları müdürlükleri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. 

Yine Cumhuriyet Başsavcılıklardan alınan bilgilere göre; Kovid-19 salgınının ülkemizde etkili olduğu 14 Mart 2020 tarihinden bu yana hayatlarını kaybeden 19 tutuklu/hükümlünün kronik rahatsızlıkları (diyabet, hipertansiyon, tüberküloz, KOAH, astım, böbrek yetmezliği, beyin kanaması, göğüs hastalıkları) nedeniyle salgın öncesinde veya salgın sırasında hastanelerde tedavi edildikleri, 9 hükümlünün ise Kovid-19 virüsüne bağlı olarak bağışıklık sistemlerinde gelişen komplikasyonlar sebebi ile vefat ettiği tespit edilmiştir.
 
Dolayısıyla, bu süreçte hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlülerden 19’unun bir hastane geçmişi olduğu veya kronik hastalıklardan tedavi süreçlerinin bulunduğu görülmektedir. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, CTE Genel Müdürlüğü, İl Pandemi Kurulları ve Cumhuriyet Başsavcılıklarınca iş birliği içerisinde insan sağlığı ve sağlıklı yaşam hakkı için alınan tedbirler, tüm kurumlarımızda etkin bir şekilde ve titizlikle sürdürülmektedir.”

Gündem