CHP MYK’dan ilk karar: Adaylar temayül yoklaması ile belirlenecek

CHP MYK’dan ilk karar: Adaylar temayül yoklaması ile belirlenecek
CHP MYK’da 'ön seçime' ilişkin karar alındı. Seçim takviminin YSK denetiminde bir ön seçim yapılmasına imkan vermediğini belirten MYK üyeleri "ön seçim niteliğinde temayül yoklamaları yapılması"nda mutabakata vardı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 4-5 Kasım’da yapılan 38. Olağan Kurultayın ardından belirlenen ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı dün yapıldı.

6 saat süren ve CHP'nin “gölge kabine” üyelerinin de yer aldığı MYK toplantısı Genel Başkan Özgür Özel'in yeni döneme dair değerlendirmeleriyle başladı.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre, nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceklerini anlatan Özel, parti yönetiminin genç ve dinamik yapısının çalışmalara da yansıyacağını ifade etti. Özel, MYK üyelerinden de yeni dönem ve 'değişim'le ilgili görüşlerini aldı.

Adaylar sandıkla belirlenecek

Toplantıda yerel seçim hazırlık süreci değerlendirildi. Seçim takviminin YSK denetiminde bir ön seçim yapılmasına imkan vermediğini belirten MYK üyeleri "ön seçim niteliğinde temayül yoklamaları yapılması"nda mutabakata vardı.

Bu sistemi “Parti denetiminde ön seçim” olarak adlandıran CHP MYK üyeleri, adayları belirlerken mutlaka sandık kurulacağını ve sandıktan çıkan sonuca uyulacağını kaydetti.

Örgüt iradesine mutlaka uyulacağını belirten MYK üyeleri, ön seçimde uygulanacak yönteme dair çalışmanın yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı tarafından hazırlanıp, bir sonraki MYK toplantısında üyelere sunulacağını anlattı.

Yerel seçimlerde ittifaklar ve iş birliği konusu özel bir gündem olarak ele alınmasa da MYK üyelerinin büyük çoğunluğu her kentin kendi özelinde diğer partilerle iş birliği yapılması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıda ayrıca bir önceki MYK'de 25-26 Kasım'da tüzük kurultayı yapılması yönünde alınan tavsiye kararının teknik olarak uygulanmasının mümkün olmadığı, yasal olarak tüzük kurultayının en erken 27 Aralık'ta yapılabileceği söylendi. CHP MYK, bu konudaki kararı örgüte bırakma kararı aldı.

“Kılıçdaroğlu’nu üst akıl olarak görüyoruz”

Önceki genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yakın siyasilerle birlikte çalışacağı bir vakıf kurma hazırlığı içerisinde olduğuna dair haberleri de değerlendiren MYK üyeleri, Kılıçdaroğlu'nun parti içi muhalefet için çalışma yapacağına dair yorumların temelsiz olduğunu söyledi. Bir MYK üyesi, “Biz Sayın Kılıçdaroğlu'nu partide bir üst akıl olarak görüyoruz, tıpkı Karayalçın gibi, Hikmet Çetin gibi” değerlendirmesini yaptı.

Meclis’te Can Atalay nöbeti devam edecek

Yargıtay ve AYM arasındaki krizden sonra Meclis'te başlayan nöbetin devam edeceğini belirten MYK üyeleri, CHP'nin demokratik mücadele hattını güçlendirme konusunda öncü olacağını kaydetti. Kurmaylar, “Başta yargıdaki kriz olmak üzere pek çok meselede diğer siyasi partilerle temaslar olacak. CHP demokratik mücadele hattının öncüsü olacak” dedi.

Özgür Özel Maraş’a gidecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in yakın dönem programı da netleşti. Bugün CHP il başkanlarının katılımıyla Meclis’te kapalı grup toplantısı yapacak olan Özel, ardından grup toplantısı kürsüsünden gündeme dair mesajlarını paylaşacak.

Çarşamba günü il başkanlarıyla yapılacak ikinci toplantıda hem yerel seçim takvimi ve stratejisi netleştirilecek hem de tüzük kurultayı tarihine ilişkin görüşler alınacak. Özel hafta sonu da depremden etkilenen Maraş'ı ziyaret edecek. (Kısa Dalga)