CHP 'suç raporu' hazırladı: Zindaşti olayındaki rezaleti gördük, İçişleri Bakanı ile fotoğraf çektirenleri gördük

CHP 'suç raporu' hazırladı: Zindaşti olayındaki rezaleti gördük, İçişleri Bakanı ile fotoğraf çektirenleri gördük
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MASAK verilerinden yola çıkarak ‘2022 Suç Raporu’ hazırladı. Başarır, gündemdeki uyuşturucu suçlarına ilişkin, “Bize son 5 yılda yakalanan uyuşturucu baronlarını, illerin başında bulunanların isimlerini açıklasınlar. Ama sadece torbacı, kullanıcılarla ilgileniyorlar. Maalesef bunlar, bataklığın sinekleri. Asıl bataklığı kurutacaksın. Bataklığı kurutmadığın müddetçe çözüm üretmek mümkün değildir" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MASAK’ın 2020 ve 2021 yılları arasındaki verileri üzerinden hazırladığı ‘2022 Suç Raporu’nda, kamu güvenliğine karşı işlenen suçlar, toplum sağlığına karşı işlenen suçlar ile ekonomik ve mali suçlara yer verdi. Raporda, gündemdeki uyuşturucu suçlarına ilişkin veriler dikkatleri çekti.

Başarır, rapora ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“2021 yılında uyuşturucu ticareti suçu kapsamında 117 bin 546 adet soruşturma açılırken 2020 yılında toplam 98 bin 159 adet soruşturma başlatılmıştır. 2021 yılında 30 bin 626 ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı verilirken 58 bin 95 dava açılmış, 2020 yılında ise 24 bin 850 ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı verilirken de 49 bin 845 dava açılmıştır. Yine enteresan bir istatistik daha; 2021 yılında 263 bin 650 adet uyuşturucu madde bulundurmak veya uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmaktan soruşturma başlatılmış, 105 bin 826 adet dava açılmıştır. Şüpheli sayısının da toplamda 231 bin 652 kişi olduğu gözükmektedir.”

“BU İŞİN KARA PARA BOYUTU İLE İLGİLİ KİMSE İLGİLENMİYOR”

Türkiye’de 2020 yılında 2 bin 573 olayda bin 961 kilo kokain ele geçirildiğini belirten Başarır, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Uyuşturucu ticaretinden elde edilen, kara paradır. Bununla elbette MASAK, mahkemeler ve savcılar ilgileniyor. Peki 2020 ve 2021 yılında bu kadar uyuşturucu ticaretinden yargılanan varken MASAK ne kadar bildirimi incelemiş? Sadece 2020 yılında 61 bildirimi, 2021 yılında ise 88 bildirimi incelemiştir. Bu durum, tam bir rezalettir. Bu tablodan anlaşılacağı üzere, Türkiye’de bu işin kara para boyutu ile ilgilenen kimse yok.”

“SON 5 YILDA YAKALANAN UYUŞTURUCU BARONLARINI AÇIKLASINLAR”

Uyuşturucu ticaretinde torbacı, kullanıcı ve onların bir üzerindekilerinin yakalandığını, ama en tepedeki uyuşturucu baronlarına hiç kimsenin dokunmadığını savunan Başarır, “Şimdi bize, son 5 yılda yakalanan uyuşturucu baronlarını, illerin başında bulunanların isimlerini açıklasınlar. Ama sadece torbacı, kullanıcılarla ilgileniyorlar. Maalesef bunlar, bataklığın sinekleri. Asıl bataklığı kurutacaksın. Bataklığı kurutmadığın müddetçe çözüm üretmek mümkün değildir. Neden bataklığı kurutmuyorsunuz” dedi.

“İÇİŞLERİ BAKANI İLE FOTOĞRAF ÇEKTİRENLERİ GÖRDÜK”

Mersin Limanı’nda ortaya çıkan uyuşturucu ticaretinin faillerinin hâlâ belli olmadığını hatırlatan Başarır, şunları kaydetti:

“Almanya’nın bize, adres ve isim olarak teslim ettiği kişiyi cezaevinde tutamadık. Zindaşti olayındaki rezaleti gördük, İçişleri Bakanı ile fotoğraf çektirenleri gördük, hepsi dışarda. Kimleri yakaladık? Torbacıları, kullanıcıları. Elbette bunların yakalanması da önemli ama sen bataklığı kurutmuyorsun” değerlendirmesini yaptı.

“MASAK’IN İNCELEYEBİLECEĞİ BİR ÖLÇÜDE UYUŞTURUCU TACİRİNİ, BARONUNU YAKALAYAMAMIŞSINIZ”

Uyuşturucu ticaretinde mahalle sorumluları, ilçe sorumluları, il sorumluları, bölge sorumluları ve baronlar var. En alttaki yakaladığınla ilgili MASAK neyi inceleyecek? Banka hesabı yok, o yok, bu yok. MASAK, ancak belli bir meblağın üzerini inceleyebiliyor. Demek ki siz, MASAK’ın inceleyebileceği bir ölçüde uyuşturucu tacirini, baronunu yakalayamamışsınız. İşte Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun İçişleri Bakanı’na yapmış olduğu eleştiri tam da budur.

En önemli bakanlıklardan bir tanesi İçişleri Bakanlığı. Bakanlığın başındaki kişi belli, bakanlığın hali ortada, verdiği resimler ortada. Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verdiği rakamlar da ortada.” (ANKA)

Politika