CHP'den 'Altınlar da gizli saklı satılmaya mı başlandı' sorusu

CHP'den 'Altınlar da gizli saklı satılmaya mı başlandı' sorusu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın İngiltere Merkez Bankası nezdinde tuttuğu 4 milyar dolarlık altını sordu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Merkez Bankası'nın İngiltere'de tutulan altınlarının satılıp satılmadığını soran Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'na ilişkin açıklamalarını da eleştirdi. Öztrak ayrıcı sosyal medya hesabından, Erdoğan'a 'Japon atasözü' yanıtı verdi: "Salla yalanı, bulunur inananı."

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'GENÇLERİMİZ EV GENCİ OLMUŞ'

19 Mayıs’ın 103. yıl dönümünde, bu beceriksiz yönetimin elinde gençlerimiz işsizdir. TÜİK’in makyajlı verilerine göre dahi, bu ülkede çalışmayan, okumayan üç milyon genç vardır. Taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerimiz, ev genci olmuş; ailelerinin eline bakmaktadırlar. Ev genci sayısı itibarıyla üyesi olduğumuz Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı içinde Kolombiya’nın ardından ikinciyiz. Üniversite mezunları da iş bulamıyor artık. Her 100 işsizden 27’si üniversite mezunu. Üniversiteli işsiz sayısı 1 milyonun üzerinde.

TÜİK verileri ile 2021 yılında 18-24 yaş arasındaki gençlerin beşte biri mutsuz. Oysa 4 yıl önce 2017’de gençlerin 10’da biri mutsuz sayıyordu kendilerini. Mutsuz gençlerimizin oranı ikiye katlanmış. Ucube saray rejimi, gençlerimizin neşesini, gülüşünü ve mutluluğunu çalıp götürmüş. Her 100 gençten sekizi eğitimini yarıda bırakıyor. Bu ucube yönetim insan sermayemizi yok yere tüketiyor.

MAYISIN İLK 18 GÜNÜNDEKİ KAMU ZARARI 18 MİLYAR 694 MİLYON LİRA

Doların yeşiliyle gözleri parlayan Nebati Bakan’ın, ‘Türk lirası en düşük seviyesinde daha fazla ineceği bir yer yok’ demesinden bu yana, dolar kuru 5 ayda, dolar karşısında yüzde 7 değer yitirdi. Son bir yılda benzer ülkeler içerisinde, parası dolar karşısında en çok değer yitiren ülke olduk. Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk Primi 700’ün üzerine çıktı. Risk primi en çok artan ülke olduk. Savaştaki Rusya’nın ardından riski en yüksek ikinci ülkeyiz. Türk lirasındaki değer kaybı hızlandıkça, mali dengeler üzerindeki yük de artıyor. Sadece mayıs ayının ilk 18 günündeki devalüasyon nedeniyle, dövize endeksli mevduatlardan kaynaklanan kamu zararı, 18 milyar 694 milyon lira. Bu para bütçeden ve Merkez Bankası kasasından çıkacak. Türkiye, ikiz açık dediğimiz cari açık ve bütçe açığıyla büyük bir döviz krizine doğru, koşar adım ilerliyor.

'BU ALTINLAR DA GİZLİ SAKLI SATILMAYA BAŞLADIYSA'

Dün yabancı bir haber ajansında, yabancı bir merkez bankasının İngiltere Merkez Bankası nezdinde tuttuğu altınlarından yüklü bir satışı yapmış olabileceği yazıldı, çizildi. Bu hangi Merkez Bankası? Biz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da İngiltere Merkez Bankası nezdinde tuttuğu yaklaşık 4 milyar dolarlık altını olduğunu biliyoruz. Bu altınlar da gizli saklı satılmaya başladıysa yandı gülüm keten helva. 128 milyar doları arka kapıdan buharlaştıranlardan bu konuda mutlaka bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.

'ERDOĞAN YIKIM İŞİNE NASIL PLANSIZ GİRİŞTİKLERİNİ İTİRAF ETTİ'

Bir kuru inat uğruna; eşi, dostu zengin etmek uğruna, imar planlarında bile yer almayan bir proje için, Atatürk Havalimanı’nın pistlerini kırmaya başladılar. Ama dün akşam sarayın kibirlisi gençlerle yaptığı toplantıda çıktı, ‘bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız’ dedi. ‘Şecaat arz ederken, sirkatin söylemek’ işte budur. Erdoğan’ın bu yıkım işine nasıl plansız, programsız giriştiklerini itiraf ettiğini, nasıl itiraf ettiğini gördük.

Devlet ihtimalle yönetilmez. Akılla ve bilimle yönetilir. Bunlarda akıl olsa, izan olsa, milleti perişan ettikten sonra, bir de üstüne çıkıp, ‘ekonomide son iki yılda gösterdiğimiz büyük başarı tüm dünya tarafından takdir ediliyor’ demezler. Millet ekmek kuyruklarındaymış, et alamaz hale gelmiş, bebekler süt içemiyormuş, çocuklar beslenemedikleri için kansız kalıyormuş, millet faturalarını ödeyemiyormuş, elektriksiz kalıyormuş, ne gam… Nebati Bakan için bunların hiçbir önemi yok. Yeter ki sarayın kibirlisinin yüzünü güldürebilsin gülsün. Sorunun sebebi olanlar, çözümün adresi olamazlar.

'CAHİT ÖZKAN OLAN BİTENİ ANLAMADI'

Daha iki yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri’ni 15 Temmuz’un finansörü olmakla suçluyordu. Yandaş gazetelerinde bu ülkeye manşetten küfrettiriyordu. Atama İçişleri Bakanı, daha geçen yıl bu zamanlar; devlet televizyonundan Birleşik Arap Emirlikleri’ne söylemediğini bırakmadı, olmadık hakaretler etti. Peki, bugün ne oldu?

Aynı Birleşik Arap Emirliği’yle, birkaç milyar dolar SWAP karşılığında can ciğer kuzu sarması oldular. Öyle ki, Grup Başkanvekillerinin bile bu dönüşe ayak uyduramadığını gördük. Grup Başkanvekilleri olanı biteni anlamadı. Öyle anlaşılıyor ki içine de pek sindiremedi. Çıktı, ‘Biz diz çökmedik, Birleşik Arap Emirlikleri diz çöktü’ deyiverdi. Bunun üzerine, AK Parti Sözcüsü apar topar çıktı, ‘Grup Başkanvekilimizin sözleri partimizin görüşlerini yansıtmıyor’ dedi. Yani Birleşik Arap Emirlikleri diz çökmedi, dedi. Sonra da bu Grup Başkanvekilinin beli, dün resmen kırıldı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne söz söyledi diye, görevden alındı."

'KÜRTÇE ŞARKI TÜRKÜ SÖYLEMEK SERBESTTİR'

Kürtçe konser ve tiyatro oyunlarına getirilen yasakların sorulması üzerine Öztrak, “Gerçekten bu iktidarın, ne yaptığını anlamamız son derece güçtür. Türkiye’de Kürtçe şarkı türkü söylemek serbesttir. Neden böyle bir, sözleşme iptali noktasına gidilmiştir, anlayabilmek mümkün değildir. CHP olarak Kürt meselesinin nasıl çözeceğimiz konusunu defalarca dile getirdik. Biz bu meseleyi TBMM’de çözeceğiz” dedi.

JAPON ATASÖZÜ YANITI: SALLA YALANI...

CHP Sözcüsü Öztrak, "Japonların, 'düşmanımız dahi olsa iplikle bağı sıkı tutun, koparmayın. Gün olur o bağ size tekrar lazım olur' diye atasözü vardır" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Öztrak'ın Twitter'dan "Bir 'Japon' atasözü der ki; 'Salla yalanı, bulunur inananı'" ifadesini paylaştı. (ANKA)