TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP'li Tutdere: "Bu gözaltının bir siyasi partinin genel başkanın talimatından sonra yapılması manidardır"

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP'li Tutdere: "Bu gözaltının bir siyasi partinin genel başkanın talimatından sonra yapılması manidardır"
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Tutdere, Gergerlioğlu'nun gözaltına alınmasına "Türkiye’de yargının siyasetin emrinde olduğunun en güzel fotoğrafıdır" sözleriyle tepki gösterdi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP 
Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin  HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Meclis'ten derhal çıkarılması yönündeki sözlerini hatırlartarak gözaltına işlemine ilişkin, "Bu gözaltının bir siyasi partinin genel başkanın talimatından sonra yapılması manidardır. Türkiye’de yargının siyasetin emrinde olduğunun en güzel fotoğrafıdır" sözleriyle tepki gösterdi.

CHP'li Tutdere, Gergerlioğlu'nun TBMM'de gözaltına alınmasını değerlendirdi. Tutdere, "Bu görüntüler Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olarak düşmüştür" diyerek şunları söyledi:

"Bugün Nevruz Bayramı. Anadolu’da  birliğin, beraberliğin, kardeşliğin sembolü olan nevruz bayramı, tüm halkımızın bayramını kutluyorum.

Bu sabah çok kötü bir görüntüyle uyandı Türkiye. TBMM’de hukuka aykırı olarak milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu'nun sabah saatlerinde TBMM’de adalet nöbetinde gözaltına alınarak dışarı çıkarıldığını bütün Türkiye gördü. Bu görüntüler Türkiye’nin 90’lı yıllarını hatırlattı. Bu süreç başından beri hukuka aykırı şekilde işlemektedir. Burada özellikle şunun altını çizmek gerekir: Bu gözaltının bir siyasi partinin genel başkanın talimatından sonra yapılması manidardır. Türkiye’de yargının siyasetin emrinde olduğunun en güzel fotoğrafıdır. Bu görüntüler Türkiye'yi bir kez daha hukuki demokrasisi anlamında kötü bir pozisyona düşürmüştür. Bu görüntüler Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olrak düşmüştür. Bu süreç başından beri hukuka aykırıydı. Soruşturmalar, karar ve gözaltı işlemi bir bütün olarak değerlendirildiğinde, siyasi bir karar olduğu ve muhalefete göz dağı vermeye yönelik bir işlem olduğu açıktır."

(ANKA)