CHP'den 'sahte diploma' önergesi: 'Dolandırıcıların cesaretlerini artırıyor'

CHP'den 'sahte diploma' önergesi: 'Dolandırıcıların cesaretlerini artırıyor'
CHP, sahte diplomaların araştırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

CHP, sahte diplomalı doktor, öğretmen, akademisyen, bürokrat haberlerinin ardından konunun Meclis tarafından araştırılması talebiyle, TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur tarafından hazırlanan araştırma önergesinin gerekçesinde şu değerlendirmeler yapıldı.

"Adalet duygusunu ve umudu örselemektedir"

“Ülkemizde liyakatin yok edilmesi, nepotizmin yaygınlaşması, sahte diplomayla önemli yerlere gelinebilmesi, denetimsizlik, cezaların yetersizliği sahte diploma satışının da sahte diplomalıların da artmasına neden olmaktadır. Bu durum pek çok kesimin mağdur olmasına yol açarken, adalet duygusunu ve umudu örselemektedir.

TÜBİTAK’a sahte diplomalı uzmanların, önemli kamu kuruluşlarına sahte diplomalı bürokratların, üniversitelere sahte diplomalı akademisyenlerin girebiliyor olması, hem okumak yerine emek hırsızlığıyla birkaç günde diploma sahibi olmak isteyenlerin hem de sahte diploma üretip satarak para kazanmak isteyen dolandırıcıların cesaretlerini artırmaktadır.

Sahte diploma dolandırıcılığı o kadar aleni hale gelmiştir ki sosyal medya platformlarından veya kurulan web siteleri üzerinden, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm kademeler için diploma tarifeleri ilan edilmektedir. Açık açık sahte diploma satışları yapılmakta, hatta reklamlar düzenlenmektedir. İnternetten veya sosyal medyadan iktidara karşı yapılan eleştirel yorumlar dahi anında tespit edilip, jet hızıyla işlem yapılırken, sahte diploma satış siteleri illegal faaliyetlerine rahatlıkla devam edebilmektedir.

"Ceza yetersizliği sahte diplomalıları artırmaktadır"

Sahte diploma satışı yapan, sahte diplomayla iş bulup gelir elde eden kişilere yönelik cezaların yetersiz olması da bu suçun yaygınlaşmasının bir diğer nedenidir. Sahte diploma satanlar ya da kullananlar genellikle 2 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmakta, çoğu durumda da hükmün açıklanması geriye bırakılmaktadır. Dolayısıyla ceza yetersizliği de sahte diplomalıları artırmaktadır.” (ANKA)

Gündem