CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından “su” zirvesi

CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanından “su” zirvesi
CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, bilim insanları, uzmanlar, sektör temsilcileri ''İklim krizine sessiz kalmanın hiçbir özrün olmayacağı'' mesajı ile su için İzmir'de buluşuyor.Türkiye’nin su gündemi, “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi” ile İzmir'de masaya yatırılıyor.  Dünya Su Günü olan 22 Mart’ta yapılacak su buluşması, kentlerin suyla ilgili sorun ve çözümlerini tartışarak yaşanabilir ve dirençli kentler yaratmak için ihtiyaç duyulan çözümleri birlikte oluşturmayı amaçlıyor. Zirvede CHP'li İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanları bir araya gelecek. 

Türkiye’nin su gündemine yönelik ulusal ve uluslararası bilimsel teknik sunumlar yapılacak. Su ile ilgili birim uzmanlarının, bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, çiftçi, sanayici gibi sektörel kullanıcıların, doğa, çevre örgütlerinin ve su endüstrisinde yer alan kurumların katılacağı yuvarlak masa toplantılarına belediye başkanları da eşlik edecek.  

Su, kuraklık ve iklim değişikliği ile ilgili bir manifestonun da açıklanacağı zirveye 22-23 Mart tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar İzmir’de ev sahipliği yapacak. Zirvede İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanları bir araya gelecek. Başkanlar, Türkiye’nin suyla ilgili sorunlarını ve çözümlerini tartışacak.

Geleceğimizi güvence almak için bir aradayız

Toplantının ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, iklim krizinin ülkemizdeki en ağır sonuçlarından birinin kuraklık ve susuzluk tehlikesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''İklim krizine sessiz kalmanın hiçbir özrü olamazdı. Biz, Türkiye’nin 11 Büyükşehir Belediyesi’nin başkanları, bu sorumluluktan hareketle 22 Mart’ta İzmir’de buluşuyoruz. Amacımız, iklim krizinin ağır sonuçlarını da dikkate alarak Türkiye’nin suyunu daha iyi yönetmek için yeni bir su politikası önermek ve yol haritamızı konunun uzmanlarıyla birlikte belirlemek. Böylelikle bu topraklardaki geleceğimizi, hepimiz, çocuklarımız ve doğamız için güvence altına almak.”

Oğuz Örnek / Ajans Bizim