CHP'li Ağbaba'dan HDP açıklaması: "Milli iradenin ırzına geçildi"

CHP'li Ağbaba'dan HDP açıklaması: "Milli iradenin ırzına geçildi"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Mardin'de vekillerle beraber yaptığı açıklamada Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP'ye açılan kapatma davasına da tepki göstererek "Türkiye’de hukuk askıya alınmış, milli irade tecavüze uğramıştır" dedi.

CHP Esnaf Masası, Doğu ve Güneydoğu Anadolu gezisine Mardin'de devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba milletvekilleriyle beraber yaptığı açıklamada Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP'ye açılan kapatma davasına da tepki göstererek "Türkiye’de hukuk askıya alınmış, milli irade tecavüze uğramıştır." dedi.

Ağbaba'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Utanç sayfası

Türkiye’nin gündemi işsizlik yoksulluk, biz ise dünden beri bir milletvekilinin vekilliğinin düşürülmesini tartışıyoruz. 17 Mart tarihini Türkiye unutmaz. Nasıl ki Enis Berberoğlu’nun tutuklanması Türk siyasi tarihinde yer alacaksa Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi de tarihimizde yer alacak ve utanç sayfalarından biri olacak.

Yine ne tesadüf ki dün akşam HDP’ye kapatılma davası açıldı. Bu davanın açılması siyasidir. Küçük ortak talimatı vermiş, büyük ortak ise harekete geçmiş ve uygulamıştır. Yargı siyasetin emrindedir."

Bir darbe dönemi

Ağbaba, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yönelik yapılan uygulamalar için, "Bir darbe dönemi yaşıyoruz. Darbeler seçilmiş insanlara görev yaptırmamak için yapılır. Türkiye’de hukuk askıya alınmış, milli irade tecavüze uğramıştır. Hem HDP’li vekilin milletvekilliğinin düşürülmesi hem de birkaç günden beri CHP’li belediyelere karşı yapılan uygulamalar nedeniyle bunu söylüyorum. Diyor ki 'İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sen İstanbul Belediyesi’nin sadece Fatih’te bulunan binasını yönetebilirsin. İştiraklerini, şirketlerini yönetemezsin.' 16 milyon İstanbul’lu İmamoğlu’na oy verirken bütün şirketleri yönetmesi için verdi. Bu, milli iradenin ırzına geçilmesidir." dedi.

Ağbaba sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul ve Ankara belediye başkanlarımızın yetkileri neden ellerinden alınmak isteniyor? Çünkü arpalıkları, paraları ellerinden alındı. Bunların dini, imanı her şeyi paradır. Rüşvetleri kesilince 'Mansur Yavaş, sen yönetemiyorsun' demeye başladılar. Yakında şirket yönetimlerine Melih Gökçek atanırsa şaşırmayın. Bu kadar ahlaksız bir siyasetle karşı karşıyayız."

Ağbaba şöyle devam etti:

"Herkes gerçekleri görecek. Umutsuzluğa gerek yok. Bu operasyonların nedeni anket sonuçlarıdır. Erdoğan görüyor ki hiçbir şartta seçimleri kazanmıyor. Bu nedenle milletvekilliği düşürüyor, siyasi operasyonlar yapıyor. Bir siyasi partiye oy verenlerin tamamını terörist ilan ediyor. HDP’ye Kobane olaylarından dolayı dava açılıyor. O dönemde barış süreci masasının bir tarafında AK Parti vardı bir tarafında HDP vardı. Bir tarafında bakanlar vardı; Mahir Ünal vardı, Efkan Ala vardı, Yalçın Akdoğan vardı, Beşir Atalay vardı. Bu yanlışsa AKP’ye de bir şey yapın. Emri veren kimdi? Recep Tayyip Erdoğan’dı. Ortada bir suç varsa bu suçun ortağı AKP’dir.

"Umutsuzluğa yer yok. Diktatörlüğün karşısında kim varsa onlarla beraber bu seçimleri kazanacağız. Genel Başkanımızın selamlarını hepinize basın aracılığıyla bildiriyoruz."

Gündem