AKP'nin "devlet garantili" yasa teklifinde hedef Kanal İstanbul

AKP'nin "devlet garantili" yasa teklifinde hedef Kanal İstanbul
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM'ye AKP tarafından sunulan yasa teklifinde "iktidara yakın şirketlere yeni ayrıcalıklar tanındığını" belirterek, Kanal İstanbul'un yol bağlantısını sağlayacak projeye "dış kredi bulunamadığı için ilk kez Ulaştırma Bakanlığı'nın kefil yapılması için yasa değişikliği planlandığını" söyledi.

CHP Enerji ve Altyapıdan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM'ye sunulan yasa teklifinde "iktidara yakın şirketlere yeni ayrıcalıklar tanındığını" belirterek, Kanal İstanbul'un yol bağlantısını sağlayacak projeye "dış kredi bulunamadığı için ilk kez Ulaştırma Bakanlığı'nın kefil yapılması için yasa değişikliği planlandığını" söyledi.

CHP Balıkesir Milletvekili Akın, Kanal İstanbul ile yol bağlantısının sağlanacağı Kuzey Marmara Otoyolu kapsamındaki Nakkaş-Başakşehir kesimi ihalesine dış kredi sağlanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilk kez kefil olacağını bildirdi. Akın, "Kanal İstanbul hedefi için bakanlık kefil olacak" diyerek, TBMM Başkanlığı’na sunulan ve 7 yasada değişiklik yapılmasını öngören 12 maddelik yasa teklifinde iktidara yakın şirketlere yeni ayrıcalıklar tanındığını söyledi. 

Akın, "İktidar ne esnafı ne vatandaşı kolluyor. Varsa yoksa yandaşa ayrımcılık yapıyor" dedi. Akın, "Esnaf yeterli desteği alamadan batarken; iktidar yanlısı şirket dış kredi bulsun diye Ulaştırma Bakanlığı’nın kefil olması için yasal düzenleme yapılıyor" diye konuştu. 

Akın, Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak proje için Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kefil olmasının yeterli bulunmadığını, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın da destek vermediğini, borç üstlenme anlaşmasına taraf olmak istemediğini belirtti.

(ANKA)

Ekonomi