CHP'li Akın kıyasladı: Avrupa'da doğalgaz yüzde 90 ucuzladı; Türkiye'de 1 kuruş inmedi

CHP'li Akın kıyasladı: Avrupa'da doğalgaz yüzde 90 ucuzladı; Türkiye'de 1 kuruş inmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Avrupa'da son 7 ayda doğalgaz fiyatları artarken, Türkiye'de inmediğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşların enerji enflasyonuna karşı korunması için 2022 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma olup olmadığını sormuştu.

Akın, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla 2 ay önce verilen yanıtta "Önümüzdeki süreçte yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı arttıkça enflasyon içerisindeki payının azalması ve enerji maliyetlerinin gerilemesi beklenmektedir" dendiğini ifade etti.

Nebati'nin 'gelecek dönemde enerji maliyetlerinin düşmesinin beklendiğini' ifade ettiğini aktaran Akın, şunları kaydetti: "Fahiş zamları yaparken bahane ettikleri Avrupa’daki doğalgaz fiyatları son 7 ayda tam yüzde 90 oranında geriledi. Daha önce megavatı 360 avro olan Avrupa piyasasında fiyatı belirleyen TTF borsasındaki doğalgaz fiyatı şu an 42 avro durumunda. Başka bir deyişle maliyetlerin rekor oranda düşmesine karşın Türkiye’de geçen yıl üçe katlanan enerji faturaları tek bir kuruş bile inmiş değil. Avrupa fiyatları yüzde 90 düşerken, tarifelerde indirim yapmadan destek veriyoruz demek vatandaşla alay etmektir.”

Bir yılda fatura 3 kat arttı

Akın, 2022 yılında konutlarda doğalgaza yüzde 164, elektrikte ise yüzde 184 oranında zam yapıldığına dikkat çekerek, “Yalnızca 2022 yılı içinde enerji faturaları neredeyse 3 kat arttı. Vatandaşlar enerji faturalarını ödeyemez duruma geldi. İktidar hala alay eder gibi destek verildiği algısına sarılıyor. Oysa 2023 yılında tek kuruş düşmedi” dedi.

'Enerji enflasyonunda lideriz'

'Geçen yıl iktidarın yanlış kararları nedeniyle enerji faturalarına zam üstüne zam yapıldığını' belirten Akın, şunları kaydetti: “Geçen yıl yanlış ekonomi ve enerji politikalarıyla enerji faturaları rekor oranda arttı. İktidar kendi beceriksizliğini bütün dünyada enerji fiyatları katlandı bahanesiyle gizlemeye çalıştı. Ancak geçtiğimiz yıl Avrupa bölgesinde enerji enflasyonu artan birinci ülke olduk. 2022 yılında yapılan fahiş zamların tamamı hala yürürlükte ve vatandaşlarımız çok değil bir yıl öncesine göre neredeyse üçe katlanan faturaları hala ödemek zorunda bırakılıyor.”