CHP'li Başarır'dan Soylu'ya: Uçan kuştan haberin vardı, paramotordan nasıl haberin yok?

CHP'li Başarır'dan Soylu'ya: Uçan kuştan haberin vardı, paramotordan nasıl haberin yok?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, "Bir paramotor 12 saat uçuyor ve herhangi bir ihbar gelmiyor öyle mi? Hiç mi takip edilemiyor? Uçan kuştan haberin vardı Soylu! Paramotordan nasıl haberin yok? Kendi zafiyetini CHP'ye mâl ediyorsun. Utanmaz!" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin'deki saldırıyla ilgili "Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20:00 itibarıyla tam 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt. Motorlu paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya yakın bir yere indiler, sabah saat 10.00’a doğru. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek sonra birilerinin arabalarına binerek, normal vatandaşların, onlar da insaniyet namına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler" demişti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Mersin saldırısını gerçekleştirenlerin paramotorla geldiğini iddia etmesi üzerine açıklama yaptı.

Başarır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Süleyman Soylu'ya göre teröristler Münbiç'ten paramotor ile tam 12 saat uçmuşlar. Teknik olarak bir paramotor bir saatte yaklaşık 3-3.5 litre yakıt tüketiyor ve 3-4 saat havada kalabiliyor.

Menbiç ile Tarsus arasında tam 12 saat uçması teknik imkanlar gereği imkansıza yakın. Bu veriler ortadayken yalan atmaya, insanları kandırmaya hiç mi utanmıyorsun? Artık sen yalanlarınla milli güvenlik sorunu haline geldin.

Bir paramotor 12 saat uçuyor ve herhangi bir ihbar gelmiyor öyle mi? Hiç mi takip edilemiyor? Ortaya çıkan güvenlik zafiyetini kapatmak için böyle yalanlara sığınıyorsun suçişleri bakanı!

Uçan kuştan haberin vardı Soylu! Paramotordan nasıl haberin yok? Kendi zafiyetini CHP'ye mâl ediyorsun. Utanmaz!"