CHP’li Bulut: Vatandaşın iftar sofrasına ateş düştü

CHP’li Bulut: Vatandaşın iftar sofrasına ateş düştü

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iftar sofrasının olmazsa olmaz gıda ürünlerinde yaşanan son 1 yıldaki fiyat değişimlerini inceledi. Gıda enflasyonunun durdurulamadığını kaydeden Bulut, “Bazı gıda ürünlerinde yüzde yüzden fazla artış var. Vatandaşın iftar sofrasına ateş düştü. Dar gelirli vatandaş için Ramazan çok zor geçecek” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ramazan ayının dar gelirli için çok zor geçeceğini söyledi.

Vatandaşın iftar sofrasına yemek koymakta zorlanacağını kaydeden Bulut, “İktidar 20 yıldır vatandaşı enflasyona ezdirmediğini söylese de rakamlar bunun aksini ortaya koyuyor” dedi. Bulut, asgari ücretin her gün eridiğini, mutfağın adeta yangın yerine döndüğünü, kirasını, faturalarını zar zor ödeyen vatandaşın en temel gıda maddelerini bile almakta zorluk çektiğini kaydetti.

İftar sofrasının olmazsa olmaz gıda ürünlerinde yaşanan son 1 yıldaki fiyat değişimlerini inceleyen Bulut, “Vatandaşın iftar sofrasına ateş düştü. Vatandaşın orucunu açmak için sofrasına koyduğu hurmanın kilosu geçen Ramazan ayında 133.5 TL’yken, bu Ramazan ayında 210.26 TL’ye; zeytinin 800 gramı 48.44 TL’yken, 84.39 TL’ye çıktı. Geçtiğimiz yıl 5 TL’den satılan, iftar sofralarının baş tacı 330 gramlık Ramazan pidesi, bu yıl gramajı 30 gram düşürülerek 10 TL oldu. Vatandaş iftar sofrasına et koyamayacak. Fiyat artışları bazı gıda ürünlerinde yüzde yüzü geçti. Dar gelirli vatandaş için Ramazan çok zor geçecek” dedi.

CHP’li Bulut’un incelediği ürünlerdeki fiyat değişimleri şöyle:

uuu.jpg

(Kısa Dalga)