CHP'li Burhanettin Bulut: TRT Genel Müdürü ve yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız

CHP'li Burhanettin Bulut: TRT Genel Müdürü ve yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız
TRT’yi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet eden CHP, şimdi de TRT Genel Müdürü ve yöneticiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Genel Başkan Özgür Özel’in Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı ziyaretini “Özgür Özel’den tepki çeken görüşme” başlığıyla haberleştiren TRT’yi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet ettikten sonra, şimdi de TRT Genel Müdürü ve yöneticiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

"TRT suç işliyor"

T24'e Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Bulut, TRT'nin yayıncılığın evrensel ilkelerine uymadığını belirterek şunları söyledi:

“Evrensel yayın ilkelerine uymayan, yasaların dışına çıkan, hukuk tanımayan, iktidarın sözcülüğüne soyunan TRT yönetimi suç işliyor. TRT’nin görevi siyaset yapmak değil, tarafsız haber yapmak. 25 milyon vatandaşın oy verdiği bir partiyle ilgili tek yanlı, siyasi yorum ve eleştiri içeren bir dille haber adı altında bu pespayeliği yayınlamak kamu yayıncılığına sığmaz. TRT, sadece iktidara oy veren vatandaşların değil, 85 milyonun vergileriyle yayın yapıyor. İktidara, iktidarın politikalarına ve iktidar yöneticilerine en küçük bir eleştiri bile RTÜK aracılığı ile cezalandırılırken TRT’nin bu haberi görmezden gelinemez. TRT yönetimi suç işlemeyi, kanunları çiğnemeyi alışkanlık haline getirdi. TRT milletin değil, Saray ve İletişim Başkanlığı’nın yayın kurumuna dönüştü. Yargı ve RTÜK görevini yerine getirir, getirmez. Ancak tarihe not düşmek açısından RTÜK’e şikayet dilekçemizi verdik, takip ediyoruz. Savcılığa da TRT Genel Müdürü ve yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. RTÜK ve yargıdan görevini yapmasını bekliyoruz. Görevini yerine getirmese de tarihe not düşeceğiz.”

(Kısa Dalga)

Gündem