CHP'li Çeviköz, Sosyalist Enternasyonal Prezidyum üyeliğine seçildi

CHP'li Çeviköz, Sosyalist Enternasyonal Prezidyum üyeliğine seçildi
Sosyalist Enternasyonel’in 26. Kongresi Madrid’de yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, 36 başkan yardımcısından oluşan Sosyalist Enternasyonal Prezidyum üyeliğine seçildi.

Sosyalist Enternasyonel’in 24-26 Kasım arasında Madrid’de gerçekleştirdiği 26. Kongresinde Sosyalist Enternasyonel’in yeni başkanı İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Enternasyonel’in yeni genel sekreteri de Benedicta Lasi oldu. 36 Başkan yardımcısından oluşan Sosyalist Enternasyonel Prezidyum üyeliğine seçilen CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz şunları söyledi:

“Rusya'nın saldırganlığı, ciddi krizler yaratıyor”

“Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı, yalnızca uluslararası hukuku ve Avrupa güvenliğini ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm dünya için enerji, gıda ve göç gibi alanlarda ciddi krizler yaratıyor. Afrika, Asya ve Latin Amerika'da olmak üzere, bu krizlerden pek çok üye ülke etkilenecek. Dolayısıyla örgütümüze, tüm dünyada barış ve güvenliğin sağlanması, demokrasinin güçlendirilmesi gibi alanlarda çok önemli görevler düşecektir.

“Popülizmin yükselişinin hepimizi etkilediğini gözlemlemek üzücü”

Popülizmin yükselişinin hepimizi etkilediğini gözlemlemek üzücü. Bu siyasi akımın etkisinde bulunduğumuz koşullarda kimse masum değildir. Popülizm, her türlü inceliği itibarsızlaştırma, insan ilişkilerine dair her türlü saygıyı baltalama, uluslararası hukuku, temel hak ve özgürlükleri hiçe sayma eğilimindedir. Büyüyen popülizm kuşatmasının etkilerini giderek daha fazla hissediyoruz. Marjinal partilerin aşırılık yanlısı, ırkçı, yabancı düşmanı ve ayrımcı politikaları, dünyanın her yerindeki insanların siyasi, sosyal ve ekonomik yaşamları üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır.

Bu tehlike sanıldığından daha ciddi çünkü ana akım siyasi partiler bu yeni akımla yüzleşmek için makul politikalar geliştiremiyor, aksine aynı politikalara uymaya yöneliyor. Birçoğumuz şu soruyu soruyor: aslında ne oldu? Tüm dünyada sosyalist değerlerin geri çekilmesinin sebebi nedir? Nerede yanlış yaptık? Bana kalırsa, refah devleti anlayışıyla dünyadaki eşitsizlikler görmezden gelindi ve büyüyen tehlike kavranamadı.

“Vahşi küreselleşme otoriter yönetimlerin güç kazanmasına neden olmuştur”

Vahşi küreselleşme birçok ülkedeki zayıf yönetişimi olumsuz etkilemiş ve daha otoriter, daha anti-demokratik yönetimlerin güç kazanmasına neden olmuştur. Artan sosyal adaletsizlik ve ekonomik gerileme, toplumsal huzursuzluğa neden olmuş ve bu tablo, hali hazırda anti-demokratik olan yönetim sistemlerinin şiddet ve baskısını arttırmıştır. Bu gelişmeler kontrolsüz nüfus hareketlerine neden olmuş ve terörden, adaletsizlikten ve baskıdan kaçanların, refah toplumlarına sığınma isteği ile sonuçlanmıştır. Bu duruma karşı tepki, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve artan mülteci karşıtı politikalar olmuştur.

25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bir kez daha altını çizmek isterim ki, örgütümüze bir kadın genel sekreter seçmiş bulunuyoruz ve bu, toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışımızdaki en önemli dönüşüme işaret edecek. Pedro'nun daha önce de değindiği gibi toplumsal cinsiyet eşitliği bir insan hakları meselesidir ve de tam bu noktada özellikle saygı gösterilmelidir.

“Dünya değişiyor ve değerlerimiz yeniden yükselişe geçiyor”

Dünya değişiyor ve değerlerimiz yeniden yükselişe geçiyor. Bu fırsatı değerlendirelim ve yeni normalin oluşumuna, daha eşitlikçi, demokratik ve güvenli bir dünya düzeninin geleceğine tarihi katkımızı yapalım. Eğer bunu gerçekleştirebilirsek, toplumsal gerilimleri yatıştırabilir, çatışmalar ile adaletsizliği önleyebilir ve Sosyalist Enternasyonal'in değerlerini yayabiliriz.

Benim ülkemde, önümüzdeki yıl parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. CHP, demokratik haklara, ilkelere ve hukukun üstünlüğüne önem veren diğer muhalefet partileriyle birlikte zafere ulaşmak ve demokrasiyi, çatışmaların barışçıl çözümünü, diyalogu, diplomasiyi ve iyi komşuluk ilişkilerini yeniden tesis etmek için kararlı bir anlayış içinde çalışmaktadır. Bunun halkımızın omuzlarına düşen bir sorumluluk olduğunu biliyoruz çünkü Türkiye demokratik toplumlar topluluğunda daha iyi bir yeri hak ediyor. Bu itibarla, Sosyalist Enternasyonal'e katkımızın da çok daha değerli olacağına eminiz.”

CHP, 27-30 Kasım 1976 tarihlerinde yapılan 23. Kongresi’nde Sosyalist Enternasyonel’e üye oldu. CHP, Sosyalist Enternasyonal’e verdiği destek nedeniyle takdir belgesi aldı. (ANKA)

Gündem