CHP'deki sol kanat 'Gelecek İçin Biz': Merkez sağ inşası taktiği tutmadı

CHP'deki sol kanat 'Gelecek İçin Biz': Merkez sağ inşası taktiği tutmadı

Eski CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in kurduğu "Gelecek İçin Biz" hareketinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, seçim sonuçları CHP için "net bir yenilgi" olarak değerlendirildi. Açıklamada, " Mücadeleye ve sorumluluk almaya hazırız" denildi.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlığa aday olan eski CHP milletvekili İlhan Cihaner’in kurduğu “Gelecek İçin Biz” hareketi, seçim sonuçlarına dair bir değerlendirme yayımladı.

Hareketin sosyal medya hesabında yayınlanan değerlendirmeyi Cihaner de paylaştı.

"Merkez sağ inşası taktiği tutmadı"

Açıklama şöyle:

"Cumhuriyet döneminin en önemli seçimi olarak gördüğümüz 2023 milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimini geride bıraktık. Sürecin detaylı ve soğukkanlı değerlendirilmesi mutlaka yapılacaktır. Ancak şu tespitler yapılabilir: Cumhurbaşkanlığı seçimi kaybedilmiştir. Partimiz, tüm elverişli koşullara rağmen ve kazanılması muhakkak bir seçimde oyunu arttıramamış ve TBMM'nde daha az milletvekili ile temsil edilecektir. AKP/MHP ve destekçisi partiler TBMM çoğunluğunu elde etmişlerdir. AKP/MHP iktidarına karşı yeni bir "merkez sağ inşası" taktiği tutmamıştır.

“Net bir yenilgi”

Partimiz açısından ortaya çıkan tablo net bir yenilgidir. Kaybedilen yalnızca bir seçim değil geleceğe duyulan umutlar olmuştur. Geriye geniş kesimleri etkileyen bir güvensizlik kalmıştır. Ancak bu tabloya rağmen sürecin karar alıcıları ve destekleyenler bir özeleştiri yapmak ve sorumluluk almak yerine sonucu bir başarı olarak kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Yalnızca seçim günü iletişimi ve seçim güvenliğindeki hatalar bile tek bir istifaya indirgenemeyecek boyuttadır.

Milletvekili listelerinin belirlenmesinden özellikle ikinci tur ittifak politikalarına, parti içi demokratik mekanizmaların yok edilmesinden örgütlerin hukuksuzca görevden alınmasına/istifa ettirilmesine, ideolojisizlikten siyasetin kampanyaya indirgenmesine, sağın boş alkışlarını alan 'değişimlerden' danışman siyasetine kadar bir dizi yanlış yok sayılmaktadır. Bu hataların muhasebesi yapılmadan, sorumlulardan siyaseten hesap sormadan bir 'değişim' gerçekleştirilemez.

“Yerel seçimler de başarısızlıkla sonuçlanır”

Hele hele hatalarda payı olanlar tarafından hiç gerçekleştirilemez. Parti yönetiminin önümüzdeki yerel seçimleri bahane ederek aynı politikalar ve kadrolarla devam etme eğiliminde olduğu anlaşılmaktadır. Bu tutum yerel seçimlerin de başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır.

“Sorunlar halı altına süpürülüyor”

Sorunların ve tartışmaların 'seçim öncesi, şimdi yeri ve zamanı değil' denilerek halı altına süpürülmesi, bilinçli ve kaybettiren bir taktik olmak kullanılmaktadır. Partililerimiz bu yaklaşıma prim vermemelidir.

“Yığınakta hata yapıldı”

Bu arada yenilginin faturasının depremzedelere, Kürt seçmene, sığınmacılara ve seçmene çıkaran yaklaşımları da kabul edilemez buluyoruz. Sonuç sadece yarışın adaletsizliğine indirgenemez. Parti karar alıcılarının 'yığınakta yaptıkları hatalar' bu sonuçta asıl belirleyendir.

Tüm siyasi partiler seçim sürecinde ve sonrasında kurultaylarını yapmışken durum değerlendirmesi için bile ısrarla kongrelerin ve kurultayın ertelenmesi, zamana yayılması parti geleneklerine ve hukukuna aykırıdır.

“Sorumluluk almaya hazırız”

Bu tespitler ışığında; Tüm karar alıcıları sorumluluk almaya ve siyasi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Güçlü bir şekilde şunu da vurgulamak isteriz; Partimizin ve ülkemizin birikimi en büyük umudumuzdur. Mücadeleye ve sorumluluk almaya hazırız. Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edebiliriz." (Kısa Dalga)