CHP'li Emir'den ayrıcalık iddiası: "AKP kongresine katılana Covid-19 testi yapılıyor"

CHP'li Emir'den ayrıcalık iddiası: "AKP kongresine katılana Covid-19 testi yapılıyor"
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AKP kongrelerine katılanlara ücretsiz test yapıldığını savunarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Test kriterleri arasına 'AKP üyeliği mi eklendi?" diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AKP kongrelerine katılanlara ücretsiz test yapıldığını savunarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Test kriterleri arasına 'AKP üyeliği mi eklendi?" diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, AKP kongrelerine katılanlara ücretsiz koronavirüs testi yapıldığını savunarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya "Ankara'daki kongre öncesinde yüzlerce kişinin testi Cumhurbaşkanlığı’nda yapıldı. İki gün önce de İzmir kongresinin testi için Pazar günü kamu hastaneleri seferber edildi. Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP kongresi olunca ne kriter dinliyor ne de algoritma" dedi. Emir, Bakan Koca'ya, "Test kriterleri arasına 'AKP üyeliği mi eklendi?" sorusunu yöneltti.

Emir, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı’nın Temaslı Algoritmasına ve vaka sorgulama kılavuzuna göre hastanelere başvuran kişilerin ücretsiz test yaptırabilmesi için birkaç belirtiyi birden bir arada taşıması gerekiyor. Semptomu olmayan vatandaşlar ise özel sağlık kuruluşlarında 250 TL ücret ödeyerek test yaptırabiliyor. Fakat bir süredir il il gezen Cumhurbaşkanı’nın düzenlediği AKP kongrelerine davet edilenlere, hiçbir kriter ve semptom aranmaksızın ücretsiz PCR testi yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı seferber edildi

“Birçok ilde bu testler kamu hastanelerinde yapılırken Ankara’daki kongre için Cumhurbaşkanlığı kullanıldı. 17 Şubat’taki Ankara Kongresi’ne davet edilenler PCR testi için 16 Şubat günü Cumhurbaşkanlığı’na çağrıldı ve yüzlerce katılımcının PCR testleri algoritmadaki kriterlere bakılmaksınız ücretsiz bir şekilde yapıldı. Yine aynı şekilde iki gün önce İzmir’deki kongre için de aynı yöntem izlendi. Kongreye katılacakların testleri Pazar günü kamu hastanelerinde yapıldı.”

Sağlıkçılara hafta sonu mesai yaptırıldı

“AKP’nin kongresi için kamu kaynakları seferber edilirken sağlık çalışanlarına da hafta sonu mesai yaptırıldı. Algoritmalarla test yapılmasını zorlaştıran, belirti taşımasına karşın vatandaşlara test için bin bir dereden su getiren Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP Kongresi olunca ne algoritma tanıyor ne de kriter.”

AKP üyeliği, yeni kriter mi?

“Salgının başladığından beri tüm vatandaşlara maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulması, kalabalık ortamlara katılmaması öneriliyor, Bilimsel Danışma Kurulunun önerileri doğrultusunda kılavuz ve algoritmalar yayınlanıyor. AKP il kongrelerinde sosyal mesafeye uyulmazken salonların dolu olmasıyla övünülüyor. Sağlık Bakanına soruyoruz. AKP il kongresine katılan yönetici ve üyelerinin hangi semptomla kamu hastanelerinde PCR testi yapıldı?"

(ANKA)

 

Gündem