CHP: "Milletvekilimiz Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verilmelidir"

CHP: "Milletvekilimiz Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararı verilmelidir"
CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu ile ilgili olarak ikinci kez verdiği hak ihlali kararı için, “Milletvekilimiz hakkında yeniden yargılanma kararı verilmelidir, hakkındaki mahkumiyet kararı kaldırılmalıdır ve milletvekilimiz görevine devam etmelidir. Unutulmasın ki hukuk, adalet bir gün hepimize lazım olacak” yorumunu yaptı.

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu ile ilgili olarak ikinci kez verdiği hak ihlali kararı için, "Meclis Başkanlığı’nın Enis Berberoğlu’nu derhal davet etmesi lazım. Enis Berberoğlu’nun yeri Meclis çatısı altındadır. Sanki çok zor bir şeymiş gibi algı yaratmaya gerek yok” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, AYM’nin Berberoğlu ile ilgili ikinci kararının bugün Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

AYM kararları herkesi bağlar

Erkek, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu için açıkladığı gerekçeli kararı şöyle değerlendirdi:

"İstanbul milletvekilimiz Enis Berberoğlu ile ilgili Anayasa Mahkemesi ikinci kez karar vermek zorunda kaldı ve gerekçeli kararını da yayınladı. İstanbul milletvekilimizin bireysel başvurusuyla ilgili verilen karar niçin uygulanmadı? Çünkü anayasa askıda, çünkü demokrasi askıda, çünkü yargı sarayın ağır vesayeti altında. Anayasa Mahkemesi, maalesef ikinci kez oy birliği ile karar vermek zorunda kalıyor. ‘İlk derece mahkemesi benim kararımı sorgulayamaz, uymuyorum diyemez, çünkü bireysel başvurulara ilişkin kesin ve son kararı ben veririm’ diyor. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘kararı yerine getirmezsen hukuk devletine açık ve ağır bir aykırılık oluşturursun’ diyor. Maalesef devletin çivisi çıkmıştır. 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi kararını nereden güç alarak uygulamadı? Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar.”

Hakimler Savcılar Kurulu'na sesleniyoruz

AYM’nin kararını bu kez TBMM Başkanlığı ve Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) göndermesine de değinen Erkek şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi ilk kez TBMM Başkanlığı’na Adalet Bakanlığı’na ve Hakimler Savcılar Kurulu’na da gönderiyor. İlgileri nedeniyle gönderiyor. Bu kararını tebliğ ediyor. ‘Anayasa hükümlerini korumak sadece benim değil, sizin de göreviniz’ diyor. Buradan TBMM Başkanlığı’na ve Hakimler Savcılar Kurulu’na seslenmek istiyorum. Siz de üzerinize düşen görevi yerine getirin. Enis Berberoğlu, parlamentoda olmalı, görevini yapmalı. Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, halkın oylarıyla milletvekili olarak seçildi. İlgililerine biz de çağrıda bulunuyoruz. Milletvekilimiz hakkında yeniden yargılanma kararı verilmelidir, hakkındaki mahkumiyet kararı kaldırılmalıdır ve milletvekilimiz görevine devam etmelidir. Hakimler Savcılar Kurulu’na sesleniyoruz. 14. Ağır Ceza Mahkemesi karara uymadığında gereğini yapamadınız. Onun için bunları yazmak zorunda kalıyor Anayasa Mahkemesi. Onun için kararı size de tebliğ ediyor. Unutulmasın ki hukuk, adalet bir gün hepimize lazım olacak.”

Soylu, 15 Temmuz'u kimin yaptığını açıklasın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ’15 Temmuz’u FETÖ yapmadı’ ifadeleri hakkında Erkek, “Kimin yaptığını lütfen açıklasınlar. 15 Temmuz’a giden süreçte kimlerin sorumluluğu olduğu da çok açık. FETÖ’nün tüm ayakları ortaya çıkarıldı. FETÖ’nün siyasi ayağı nerede? Kimler FETÖ’yü devletin en kılcal damarlarına kadar yerleştirdi? Maalesef bizde, adalet olmadığı için sorumluluğu olanlar da yargılanmıyor. Boğaziçi Üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri, üniversitelerinin tarihini koruyorlar. İçişleri Bakanı’nın saygı göstermesi lazım” dedi.

(ANKA)

 Gündem