CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen'e "Cumhurbaşkanına fiili saldırı ve iftira" davası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen'e "Cumhurbaşkanına fiili saldırı ve iftira" davası
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen hakkında, CHP’nin hazırladığı “21 Soruda FETÖ’nün Siyası Ayağı” broşürdeki ifadeleri “uydurduğu” gerekçesiyle “Cumhurbaşkanı’na fiili saldırı ve iftira” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. Gökçen’in ifadesi alınmadan hazırlanan iddianame Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen hakkında, CHP’nin hazırladığı “21 Soruda FETÖ’nün Siyası Ayağı” broşürdeki ifadeleri “uydurduğu” gerekçesiyle “Cumhurbaşkanı’na fiili saldırı ve iftira” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. Gökçen’in ifadesi alınmadan hazırlanan iddianame Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP genel başkan yardımcıları hakkındaki soruşturmayı ise milletvekili oldukları gerekçesiyle ayırdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen hakkında CHP’nin hazırladığı “21 Soruda FETÖ'nün Siyasi Ayağı” broşürü nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Cumhurbaşkanına fiili saldırı ve iftira suçlamalarıyla iddianame hazırlandı. İddianamede broşürde yer alan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik FETÖ konusundaki eleştirileri ve AKP’li siyasetçiler Cemil Çiçek, Bekir Bozdağ, Suat Kılıç, Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç, Abdülkadir Aksu, Berat Albayrak, Numan Kurtulmuş, Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki eleştiriler, suç unsuru olarak görüldü.

"İfade özgürlüğü sınırları dışında"

İddianamede broşürün içeriğine ilişkin şu yorumda bulunuldu:

“Kitap içeriğinin düşünce ve ifade özgürlüğü ile haber verme hakkı sınırları dışında olduğu ve bu hakların korumasından yararlanamayacağı, şüphelinin kitap içeriğinde Cumhurbaşkanının FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün siyasi ayağı olduğuna ve devleti FETÖ'ye teslim edenin Cumhurbaşkanı olduğuna, 17/25 yolsuzluk olaylarından sonra dahi FETÖ unsurlarını kitleler halinde devletin kılcal damarlarına yerleştirmeyi amaçlayan siyasi otoritenin AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğuna, FETÖ'nün siyasi ayağı olan Erdoğan'ın orduya kumpas kurma talimatını veren asıl kişi olduğuna, 17/25 Aralık Rüşvet olaylarından sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın daha büyük pisliklerin ortaya çıkmaması için mi FETÖ ile barışma girişiminde bulunduğuna, devletin namusu ve mahremi olan Kozmik Oda'nın açılması talimatını bizzat Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiğine ilişkin ifadelere ve benzeri ifadelere ve görsellere yer vermekten ve hukuka aykırı fiil isnat etmekten ibaret eylemi ile TCK'nın 267/1.maddesinde düzenlenen iftira suçunu işlediği…”

"Delil uydurarak saldırı"

Gökçen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fiili saldırıda bulunduğuna ilişkin de “Şüphelinin fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak iftirada bulunmuş olması nedeniyle hakkında TCK'nın 267/2.maddesi hükmünün uygulanmasının gerektiği, ancak Cumhurbaşkanına karşı iftira içeren söylemlerin, TCK'nın 310.maddesinin gerekçesiyle birlikte değerlendirildiğinde TCK'nın 310/2.maddesi kapsamında Cumhurbaşkanına fiili saldırı kapsamında olduğu anlaşılmakta” denildi.

Kılıçdaroğlu'nun dosyası ayrıldı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve broşürün yayımlandığı tarihte CHP genel başkan yardımcısı olan Oğuz Kaan Salıcı, Bülent Kuşoğlu, Muharrem Erkek, Faik Öztrak, Gülizar Biçer Karaca, Gamze Akkuş İlgezdi, Seyit Torun, Veli Ağbaba, Aykut Erdoğdu, Ahmet Ünal Çeviköz, Onursal Adıgüzel, Ahmet Tuncay Özkan, Yıldırım Kaya, Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal, Yunus Emre ve Fethi Açıkel hakkında milletvekili olmaları nedeniyle yürütülen soruşturmayı Parlamenterler Soruşturma Bürosuna gönderdi.

Gökçen’in ifadesi alınmadan hazırlanan iddianame Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

 (ANKA)

Gündem