CHP'den "37 milyon doz aşı" sorusu: "50 milyon aşının 13 milyonu geldi, gerisi nerede?"

CHP'den "37 milyon doz aşı" sorusu: "50 milyon aşının 13 milyonu geldi, gerisi nerede?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlık Bakanlığı aşı tedarik takvimini derhal açıklamalıdır. Zaten ülkemiz için çok yetersiz olan 50 milyon 550 bin adet aşı anlaşmasına rağmen bu aşının sadece 13 milyonu ülkemize geldi. Cumhurbaşkanının açıklaması kalan 37 milyon aşının da gelişinde sorun olduğu anlamına mı geliyor?” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dışarıdan aşı tedarik sürdürülebilirliği şüphelidir” açıklamasının kamuoyunda tedirginlik yarattığını söyleyerek, “Sağlık Bakanlığı aşı tedarik takvimini derhal açıklamalıdır. Zaten ülkemiz için çok yetersiz olan 50 milyon 550 bin adet aşı anlaşmasına rağmen bu aşının sadece 13 milyonu ülkemize geldi. Cumhurbaşkanının açıklaması kalan 37 milyon aşının da gelişinde sorun olduğu anlamına mı geliyor?” diye sordu.

İlgezdi, aşı tedarik sürecinde geç kalındığını belirterek, “Cumhurbaşkanının tedarik sıkıntısı açıklaması yurttaşlarımızda tedirginlik yarattı. Avrupa’daki aşı tedarik sıkıntısı da göz önüne alındığında aşılamanın sürdürülebilirliği konusunda ciddi soru işaretleri mevcut. 83 milyonluk ülkemizde ancak 50 milyon dozluk, 25 milyon için bir anlaşma yapabildi hükümet. Bu aşının da 37 milyonu halen gelmedi ve ne zaman geleceği de belirsiz. Süreç böyle yönetilemez. Anlaşılan o ki Türkiye aşı savaşını kaybetmiştir” açıklamasında bulundu.

Eldeki aşı yeterli değil

Eldeki 13 milyon aşının 7,5 milyon 65 yaş üzeri için bile yeterli olmadığını anımsatan Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 1 Mart’ta okullar açılmadan önce öğretmenlerin şubat ayında aşılanmasının planlandığını açıkladı. Elimizdeki aşı 65 yaş üzerine bile yetmezken 1 milyon 117 bin 686 öğretmene nereden aşı bulunacak? Üstelik bu sayıya okulda görevli diğer personel de dahil değil” dedi. 

Konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bir soru önergesi de veren Akkuş İlgezdi, “37 milyon doz 550 bin aşı ne zaman gelecek?” diye de sordu. 

(ANKA)

Sağlık