CHP’li Kılıç: 11 bin kilometre tren hattını 98 kişi kontrol ediyor

CHP’li Kılıç: 11 bin kilometre tren hattını 98 kişi kontrol ediyor
CHP İzmir Milletvekili Kılıç, Türkiye’deki 11 bin 497 kilometrelik konvansiyonel tren hattının kontrolünden sadece 98 kişinin sorumlu olduğunu aktardı.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun verdiği bilgilere dayanarak, Türkiye’deki 11 bin 497 kilometrelik konvansiyonel tren hattının kontrolünden sadece 98 kişinin sorumlu olduğunu aktardı. Kılıç, “Ulaştırma Bakanı, ‘treni süren vatman, hattı kontrol eden de süper kahraman Batman olsun istiyor” dedi.

CHP’li Kılıç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yönelttiği yazılı soru önergesine aldığı cevaplar üzerine yazılı açıklama yaptı.

Bakan Karaismailoğlu’nun cevabında, “YHT hatlarında yol ve geçit kontrol memuru unvanlı personel bulunmamaktadır. Konvansiyonel tren hatlarında memur unvanlı 19 yol ve geçit kontrol memuru ile işçi statüsünde olmak üzere hat kontrolünde görev yapma yeterliliğine sahip 79 yol bakım onarım işçisi bulunmaktadır” ifadelerini kullandığını belirten Kılıç bu cevabı şöyle değerlendirdi:

“Bakanın cevabından da anlaşılacağı üzere, tren hat kontrolünü 19’u yol ve geçit kontrol memuru, 79’u yol bakım onarım işçisi olmak üzere toplam 98 kişi yapıyor. Peki 11 bin 497 km’lik tren hattını sadece 98 kişinin kontrol edebilmesi mümkün mü? Bakanın bu cevabına göre, bir kişinin 117 km’lik tren hattını kontrol etmesi gerekiyor. 112 km olan İzmir-Aydın arası araç ve otobüsle bir saat 15 dakika, trenle 2 saat 30 dakika, yürüyerek 23 saat 10 dakika sürmektedir. Yani bir tren hattı çalışanından, tren hatlarında sorun olup olmadığını belirleyebilmesi için her gün İzmir-Aydın arası kadar mesafeyi yürümesi ve bir sorun tespit ederse bunu bildirmesi isteniyor. Ama kabinede, adı üstünde ‘ulaştırma’ işinden sorumlu Bakan Karaismailoğlu, bu zihniyetle bir şehri başka bir şehre ulaştıramaz.”

“Ankara – İzmir hattı 5 bakan gördü ama bitmedi”

Ankara-Eskişehir-İstanbul ile Ankara-Konya-Karaman YHT hatlarının tamamlandığını, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas, Bursa-Bilecik YHT hatlarının yapımının ise yıllardır devam ettiğini dile getiren CHP’li Kılıç, şunları kaydetti:

“İlk kez 2004 yılında gündeme gelen Ankara-Sivas YHT Projesi için ilk ihale 2008’de yapıldı. Ancak güzergah yanlış seçildiği ve proje tam olarak planlanamadığı için sürekli engeller çıktı, bugüne kadar en az 18 ayrı ihale yapıldı, 25 milyar lira harcandı ancak aradan geçen 14 yılda bir türlü bitirilemedi. Hatta proje o kadar kötü planlandı ki Yıldızeli'nde açılan güvenlik tüneli ‘yanlış planladık’ denilerek dolduruldu.

Sözleşmesi 2012’de imzalanan Ankara-İzmir YHT projesi de 10 yıldır tamamlanamadı. 2013’te Binali Yıldırım’ın ‘ilk ayağı 1080 günde tamamlanacak’ dediği projenin tamamlanma yılı 2016’dan 2025’e uzadı, maliyeti ise 4,3 milyar TL’den 28 milyar TL’ye fırladı. Projedeki kördüğüm 10 yılda çözülemedi. Proje bakan olarak Binali Yıldırım, Feridun Bilgin, Ahmet Arslan, Cahit Turhan ve Adil Karaismailoğlu'nu gördü ama yüksek hızlı tren ile Ankaralı İzmir’i, İzmirli de Ankara’yı göremedi.”

Politika