CHP'li Orhan Sümer: Pandemide EYT'lilere hastane kapılarını açın

CHP'li Orhan Sümer: Pandemide EYT'lilere hastane kapılarını açın
CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, "Hani hastaneler herkese açık ve ücretsizdi. Pandemi döneminde bile sigorta pirimini ödeyemeyen vatandaştan para isteniyor” dedi.

Genel Sağlık Sigortasını ödeyemediği için pek çok kişinin genel sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını belirten CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) pandemi döneminde ayrıcalık tanınması gerektiğini söyledi.  

Evrensel'in haberine göre  Orhan Sümer şöyle konuştu: “Hani hastaneler herkese açık ve ücretsizdi. Pandemi döneminde bile sigorta pirimini ödeyemeyen vatandaştan para isteniyor. Genel Sağlık Sigortasını ödeyemeyen milyonlarca vatandaşımız var. Büyük bir çoğunluğunu EYT’lilerin oluşturduğu vatandaşlarımıza en azından pandemi döneminde hastanelerin kapıları açılmalı, vatandaş hastaneye gittiğinde para ödemek zorunda kalmamalı. Tüm siyasi partilerin seçim öncesi söz verdiği, ancak iktidarın görmezden geldiği EYT mağduru vatandaşlarımıza en azından bu ayrıcalık sağlanmalı."

60 GÜNDEN FAZLA GSS PRİM BORCU OLANA HASTANELER PARALI

Sümer şöyle devam etti: “Daha önce bir düzenleme yapılmıştı. Ancak bu süre 31 Aralık’ta sona erdi. Süre bitince de Ağustos 2020 öncesine ait kesinleşmiş tüm prim borçları otomatik olarak yeniden yapılandırıldı; ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için koşul getirildi. Buna göre, borcunu yapılandıranlardan ancak ilk taksiti ödeyenler ve cari dönemde 60 günden fazla borçları olmayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Yani 60 günden fazla borcunuz varsa hastaneler paralı. Bu duruma mutlaka çözüm üretilmesi gerekiyor.” 

EVE GİREN BİR EMEKLİ MAAŞI GELİR SAYILIYOR

Geçim derdi ve ekonomik kriz her geçen gün etkisini arttırırken, en temel ihtiyaç olan sağlık hizmetlerinin ücretli olmasını eleştiren Sümer, "SGK sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için gelir testi istiyor. Ancak öyle durumlar var ki bazen bir babanın emekli maaşı dahi hane geliri kabul edilip, evde yaşayan diğer kişiler hastanelerden ücretsiz faylanamıyor. Bu ayıp 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmıyor” diye konuştu.

Gündem