CHP’li Öztrak: Nebati uykudan uyanamadı, milletin kâbusu devam ediyor

CHP’li Öztrak: Nebati uykudan uyanamadı, milletin kâbusu devam ediyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Türkiye hâlâ dünyada en yüksek tüketici enflasyonuna sahip 6, en yüksek üretici enflasyonuna sahip 3 ülkeden biri. Rakiplerimiz ise Surinam, Sudan, Zimbabve” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün açıklanan Ocak ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Ocak ayı enflasyonunun geçen yıl hariç serideki en yüksek Ocak enflasyonunun 3 katı olduğunu belirten Öztrak, baz etkisi gizlese de enflasyonun milleti ezdiğini ifade etti. Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarına da yanıt verdi.

CHP’li Öztrak’ın sosyal medya hesabından yaptığı enflasyon değerlendirmesi şöyle:

“2021 Eylülünde saçmaladılar; 2022 Ocak'ta aylık enflasyon yüzde 11’in üzerine çıktı, pahalılık azdı. Bu yıl enflasyon yüzde 6,65 oldu diye bayram ediyorlar. Oysa bu, geçen yıl hariç serideki en yüksek Ocak ayı enflasyonunun 3 katı. Baz etkisi gizlese de enflasyon milletimizi eziyor.

“Ocak ayında yıllık enflasyon; EN-AG’a göre yüzde 121, İTO’ya göre yüzde 80, TÜİK’in makyajlanmış rakamlarına göre ise yüzde 58. Ne kadar gizleseler de vatandaş gerçek enflasyonu biliyor, notlarını veriyor.

“Evet, gerçekten netice ortada”

“Erdoğan, ‘Faizi yüzde 9’a düşürdük. Alansa benim alanım ekonomi… Neticesi ortada’ dedi. Evet, gerçekten de ortada… Türkiye hâlâ dünyada en yüksek tüketici enflasyonuna sahip 6, en yüksek üretici enflasyonuna sahip 3 ülkeden biri. Rakiplerimiz ise Surinam, Sudan, Zimbabve… Son bir yılda; pirinç yüzde 108, dana eti yüzde 93, süt yüzde 88, peynir - tereyağı yüzde 81, ekmek yüzde 66 zam görmüş. Bu da TÜİK marketlerinde… Su ve doğalgaz faturaları ise yüzde 100’ün üzerinde artmış.

“Nebati uyanamadı, milletin kâbusu devam ediyor”

“Hayat pahalılığı vatandaşı eziyor, Nebati Bakan ‘Zorlu dönem geride kaldı, önümüzdeki aylar çok daha iyi olacak’ diyor. Anlaşılan aylar önce yattığı uykudan kendisi hâlâ uyanamamış. Milletin kâbusu devam ediyor.” (Kısa Dalga)