CHP'li Sertel: "Emlakbank'ta 1 yıl çalışan iki yöneticiye yaklaşık 1 milyon lira tazminat ödenmiş"

CHP'li Sertel: "Emlakbank'ta 1 yıl çalışan iki yöneticiye yaklaşık 1 milyon lira tazminat ödenmiş"

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Emlakbank Genel Müdürlüğü’ne atandıktan bir yıl sonra görevden alınan Deniz Aksu’ya bir yıllık çalışması karşılığında 694 bin, görevden alınan genel müdür yardımcısına ise bir yıl için 217 bin TL tazminat ödendiğini iddia etti.

 

CHP İzmir Milletvekili, TBMM KİT Komisyonu Üyesi  Atilla Sertel, Emlakbank Genel Müdürlüğü’ne atandıktan bir yıl sonra görevden alınan  Deniz Aksu’ya bir yıllık çalışması karşılığında 694 bin TL tazminat ödendiğini öne sürerek, aynı döneminde görevden alınan Genel Müdür Yardımcısı’na ise bir yıl için 217 bin TL tazminat ödendiğini iddia etti. "Böyle yüksek bir tazminat nerede görülmüş? Ülkemizde kamuya ait ne kadar kurum varsa hepsi arpalık gibi görülüyor. Kimin parasını kime dağıtıyorsunuz” sözleri ile bu duruma tepki gösteren Sertel, ödenen fahiş tazminatın hesabını soracaklarını söyledi.

Atilla Sertel, 2018-2019 yılları arasında görev yapan Deniz Aksu’ya, 14 aylık çalışma süresi için, yönetim kurulu üyesi ve genel müdür maaşının yanı sıra ödenen tazminatlarla birlikte 2 milyon Lira’ya yakın ücret ödendiğini kaydederek, bu duruma şu sözlerle tepki gösterdi:

“16 Ağustos 2018 tarihinde genel müdürlük makamına atanan Deniz Aksu, Yönetim Kurulunun 11 Ekim 2019 tarihli kararı ile görevden alınıyor. Genel Müdür'ün yönetim kurulu üyeliğinden istifası ise genel müdürlük görevinden alınmasından tam 10 gün sonra gerçekleşiyor. Bunun üzerine Genel Müdürün 21 Ekim 2019 tarihi itibariyle yönetim kurulu üyeliğinden istifa dilekçesinin kabulüne ve görevin sona erdirilmesinden dolayı maksimum brüt dört maaş tutarında tazminat ve işçilik alacaklarının ödenmesi karşılığında anlaşma yapmak üzere, Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar veriliyor. Genel Müdürlük arabulucuya giderek Deniz Aksu için brüt 694 bin 820 TL, yardımcısı için ise 217 bin 929 TL ödenmesi hususunda anlaşıyor. Ve bu tazminatlar o kişilere ödeniyor.

Sayıştay ise 4857 sayılı İş Kanunu ve yerleşik yargı kararlarına göre işveren vekili ve yardımcısı konumunda olan bu kişilere tazminat ödenemeyeceğini vurguluyor ve ödenen tazminatın geri alınmasını istiyor. 15 Haziran Salı günü KİT Üst Komisyonu toplantısında Emlakbank’ı görüşeceğiz. O toplantıda ödenen astronomik tazminatın hesabını ve geri alınıp alınmadığını soracağız.” (ANKA)