CHP'li Yılmazkaya: Bankalar vatandaşa kredi vermiyor

CHP'li Yılmazkaya:  Bankalar vatandaşa kredi vermiyor
CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, "Faizlerin düşük olmasına karşın bankalar vatandaşa kredi vermiyor. İnsanlar krediyle ev alamıyor! Konut piyasasında satışlar bıçak gibi kesildi. Sektör büyük bir sıkıntı içinde" dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada “Döviz kurunun yüksekliğinden faydalanan yabancılar Türkiye’de ev sahibi olmuş, kendi vatandaşımız ise maalesef kiracı durumuna düşmüş” ifadelerini kullandı. Normal konut fiyatlarının 1-2 milyon, İstanbul-Ankara gibi şehirlerde 2-3 milyon olduğu bir dönemde bankaların 150 bin ile 300 bin lira arasında konut kredisi vermesinin vatandaşın işine yaramadığını belirten Yılmazkaya şöyle konuştu:
“Faizlerin düşük olmasına karşın bankalar vatandaşa kredi vermiyor.
İnsanlar krediyle ev alamıyor! Konut piyasasında satışlar bıçak gibi kesildi.
Sektör büyük bir sıkıntı içinde. Krediye erişimde problem yaşanmakta.
Faizler düşük olmasına karşın arzu ettikleri krediyi çekemediklerini dile getiren Sanayiciden- esnafına, vatandaşından-tüccarına herkes şaşkın. İnsanlar ne yapacağını bilemiyor. Benzer durum araç ve konut kredisi için geçerli! Konut kredisi için bankaya başvuran vatandaşa bankaların verdiği cevap; Başvurun ama vermiyoruz… Vatandaş ne yapacak?"

Ekonomi