CHP'nin taşeron işçilere kadrolu yapacak yasa teklifine AKP ve MHP'den ret

CHP'nin taşeron işçilere kadrolu yapacak yasa teklifine AKP ve MHP'den ret
CHP’nin Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin TBMM Genel Kurul’u gündemine alınması önerisi; AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, teklifle taşeron işçileri konusundaki haksızlığın biteceğini kaydederek “Sayın Kılıçdaroğlu’nun Sivas’ta karayollarındaki taşeron işçilere söylediği gibi devlette taşeron olmaz. Devlet kadrolu işçi çalıştırır. Devlet evlatları arasında kadrolu, sözleşmeli, taşeron ayrımı yapmaz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin Kamu İhale Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin esas komisyonuna sevkinden itibaren 45 gün içinde sonuçlandırılmadığı gerekçesiyle Genel Kurul gündemine alınması önergesi görüşüldü.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, tekliflerinin taşeron işçiliği bitireceğini belirterek, “Türkiye’de haykırışlarını AK Parti iktidarının bir türlü duymak istemediği taşeron işçiler vardı yıllarca. Taa ki Sayın Kılıçdaroğlu, taşerona kadro sözü verene kadar. AKP iktidarının aklı başına geldi. ‘Amasız, fakatsız kadroya alıyoruz’ dediniz ama doğruyu söylemediniz. Bu Meclis’te tartışıp, uzlaşmada gece yarısı kararnamesiyle ucube bir sistem kurdunuz. Sorunu çözdük dediniz ama çözülmedi. Daha büyük eşitsizlik, adaletsizlik yarattınız” diye konuştu.

Çakırözer, şunları söyledi:

“Geçmediğimiz yollara, köprülere, uçmadığımız havalimanlarına, 1000 odalı yazlık, kışlık saraylarımızdan, bakan yardımcılarına, saray danışmanlarına dağıttınız 6 tane ballı maaştan kısıp, taşerona vermeniz çok mu zor? Hayır değil. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sivas’ta karayollarındaki taşeron işçilere söylediği gibi devlette taşeron olmaz. Devlet kadrolu işçi çalıştırır. Devlet evlatları arasında kadrolu, sözleşmeli, taşeron diye ayrımda yapmaz.”

CHP’nin hazırladığı kanun teklifi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. (ANKA)

Gündem