Çin'deki iPhone fabrikasında işçiler eylem yaptı: Ağır yaralılar var

Çin'deki iPhone  fabrikasında işçiler eylem yaptı: Ağır yaralılar var
Çin'in Zhengzhou kentinde dünyanın en büyük iPhone fabrikasında işçiler eylem yapıyor. İşçiler, fabrikada uygulanan karantina koşullarına itiraz ediyor ve onlara söz verilen ikramiyelerin ödenmediğini söylüyor.

Eylemlerden paylaşılan videolar yüzlerce işçinin katıldığını ve bazılarının koruyucu giysi giymiş yetkililer ve çevik kuvvet polisiyle karşı karşıya geldiğini gösteriyor. Karantina sırasında fabrikada yaşamak zorunda kaldıklarını ve tesisten ayrılamadıklarını söyleyen işçiler, kötü muamele gördüklerini ve yiyecek kıtlıkları yaşandığını aktarıyor. BBC Türkçe'deki habere göre eylemlerden canlı yayın yapanlar, işçilerin polis tarafından dövüldüğünü aktarıyor.

BBC'ye konuşan ve tesiste yeni çalışmaya başlayan bir işçi eylemlerin yapıldığı noktayı ziyaret ettiğinde "yerde yatan ve kafası kanlar içinde olan bir adam" gördüğünü paylaştı.

İşçi, "İnsanların neden protesto ettiğini tam olarak bilmiyordum ama yeni işçileri Covid pozitif olan eski işçilerle karıştırıyorlar" dedi.

Karantina tepkisi

Ekim ayında Zhengzhou'da Covid-19 vakalarında yaşanan artış yüzünden Apple için iPhone telefonları üreten Foxconn şirketi, şehirdeki fabrikasında katı kurallar uygulamaya başladı ve tesisin dışarıyla bağlantısını kesti.

Fabrikada kaç kişide Covid saptandığı bilinmiyordu. Bu sırada fabrikadaki kötü yaşam koşullarıyla ilgili iddialar ortaya çıkmaya başladı. Bunun üzerine bazı işçilerin fabrikayı çevreleyen duvar ve çitleri aşarak tesisten kaçtığını gösteren görüntüler internette yayıldı. Tayvan merkezli Foxconn, Apple'ın en büyük taşeron firması.

Şirketin Zhengzhou fabrikası ise dünyada en çok iPhone üreten tesis.

Şirket, "sıfır-Covid" kuralları kapsamında hala tesisi Zhengzhou kentinin geri kalanından ayrı tutmaya çalışıyor. Apple ise Zhengzhou'daki durum yüzünden iPhone 14 dağıtımında yavaşlama olmasını beklediğini ifade ediyor.

Dünya