Çin ile Twitter krizi: Büyükelçi Lui Şaobin, Akşener ve Yavaş paylaşımları için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Çin ile Twitter krizi: Büyükelçi Lui Şaobin, Akşener ve Yavaş paylaşımları için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i hedef alan paylaşım sonrası, Büyükelçi Lui Şaobin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği, 'Barın katliamı'nı anmak için yaptıkları sosyal medya paylaşımları nedeniyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a tepki gösterdi. Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada "Çin tarafı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" ifadeleri kullanıldı. Elçiliğin hesabından yapılan ilk paylaşımda Akşener ve Yavaş'ın hesapları da etiketlenerek "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir" denildi. Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin paylaşımı sonrası, Büyükelçi Lui Şaobin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. 

AKŞENER GÖRSELİYLE YANIT GELDİ

Büyükelçilik hesabından yapılan bu paylaşım üzerine İYİ Parti de sosyal medya üzerinden "Boş konuşmayı bırakın, siz önce Uygur'lara yaptığınız soykırımı durdurun" yanıtını verdi. Paylaşıma eklenen görselde Akşener'in, Çin Büyükelçiliğinin paylaşımındaki ifadelere karşı Çince "Uygur soykırımını durdurun" diyerek tokat attığı görülüyor. İYİ Parti Lideri Akşener'in konuyla ilgili yarın ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.

Çin Büyükelçiliği paylaşımına muhalefet partilerinden gelen ilk tepkiler şöyle:

AĞIRALİOĞLU: "NE YAPARSINIZ MESELA?

İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı Yavuz Ağıralioğlu: Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız? Doğu Türkistanlı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?

GELECEK PARTİSİ: "ÇİN'İN RACON KESMESİNE YERLİ VE MİLLİ İKTİDARIMIZ NE DİYOR?"

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan: Uygur Türklerinin katliam yıldönümünde Çin elçiliğinin racon kesmesine yerli ve milli iktidarımız ne diyor? En azından elçiyi bakanlığa çağıracak mısınız? Yoksa sineye mi çekeceksiniz? Abdülhamid'e dizilerde elçi tokatlatmayı bırakıp, önce bu pervasızlık için gerekeni yapın!

SAADET PARTİSİ: “AÇIKÇA HEDEF ALINMASI BÜYÜK BİR HADSİZLİKTİR” 

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya: İYİ Parti Genel Başkanı Sn. @meral_aksener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. @mansuryavas06’ın, Çin Büyükelçiliği tarafından açıkça hedef alınması büyük bir hadsizliktir! @TC_Disisleri tarafından gereken cevap verilmeli ve bu hadsizliğe karşı sessiz kalınmamalıdır!

 

Gündem