Çin'in kontrolden çıkan roketi Dünya'ya yaklaşıyor: İspanya hava sahasını kapattı

Çin'in kontrolden çıkan roketi Dünya'ya yaklaşıyor: İspanya hava sahasını kapattı
Çin'in uzaya yolladığı ve kontrolsüz şekilde düşüşe geçen roket nedeniyle İspanya hava sahasının bir bölümü kapatıldı. Katalonya bölgesel yönetiminin acil durum yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, CZ-5B isimli roketin geçişi sırasında yaşanabilecek riskler nedeniyle Katalonya ve üç diğer bölgede yerel saatle 09.38 ve 10.18 arasında hava sahası tamamen kapatıldı.

Çin'in en güçlü roketi olan CZ-5B, 31 Ekim'de yeni inşa edilen Çin uzay istasyonunun son modülünü taşımak üzere uzay fırlatılmıştı. Kontrolden çıkan roket dünyaya geri dönerken, birçok parçasının düşüş sırasında yanarak yok olması bekleniyor. Ancak birçok uzman ciddi büyüklükte parçaların dünyaya ulaşmasından endişe ediyor. Roketin toplam gövde ağırlığının ise 23 ton olduğu biliniyor.

Avrupa Birliği Uzay Gözlem ve Takip Merkezi, roket enkazının muhtemelen atmosfere Atlantik'in ortasından girerek denize düşmesini bekliyor. Ancak İspanya, Portekiz ve güney İtalya'nın da olası tehlike bölgesi olduğu belirtiliyor.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Çin tarafından fırlatılan "Long March 5B" roketinin Türkiye'ye düşeceği yönündeki haberler üzerine açıklama yapmıştı: "Long March 5B fırlatma aracının dünyaya geri dönüş yörünge parametreleri hakkında resmi duyuru henüz yapılmamıştır. Çin tarafından fırlatma aracının inişi hakkında kesin tahminler gerekli durumda verilecektir."

Dünya