CNN muhabiri başörtüsü takmasını isteyen İran Cumhurbaşkanı ile söyleşisini iptal etti

CNN muhabiri başörtüsü takmasını isteyen İran Cumhurbaşkanı ile söyleşisini iptal etti

CNN muhabiri Christiane Amanpour, başörtüsü takması istenince İran Cumhurbaşkanı Reisi'yle söyleşisini iptal etti. Amanpour "Nazikçe reddettim. New York'tayız ve burada başörtüsüyle ilgili herhangi bir kanun ya da gelenek yok" ifadelerini kullandı.

CNN televizyonu muhabiri Christiane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile New York'ta yapacağı röportajın, başörtüsü takması talebini reddetmesi üzerine iptal edildiğini açıkladı.

BAŞÖRTÜ TAKMASINI İSTEDİ

Amanpour, Twitter'da yaptığı açıklamada "Bu, Cumhurbaşkanı Reisi'nin BM Genel Kurulu toplantısı ziyareti sırasında, Amerikan topraklarında yapacağı ilk söyleşi olacaktı. Haftalar süren planlamanın, sekiz saat süren çeviri ekipmanı kurma uğraşından sonra hazırdık. Ama Cumhurbaşkanı gelmedi" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre söyleşi öncesi, Reisi'nin bir yardımcısı Amanpour'dan başörtüsü takmasını istedi.

"NAZİKÇE REDDETİM"

Amanpour "Nazikçe reddettim. New York'tayız ve burada başörtüsüyle ilgili herhangi bir kanun ya da gelenek yok. Onlarla İran dışında görüştüğümde hiçbir İran Cumhurbaşkanı'nın böyle bir şey istemediğini söyledim" dedi.

Amanpour, yardımcının başörtüsü takmaması halinde söyleşinin yapılmayacağını belirttiğini, bunun bir "saygı meselesi" olduğunu ve gösterileri kast ederek "İran'daki durumdan" bahsettiğini aktardı.

Christiane Amanpour "Tekrar bu daha önce görülmemiş ve beklenmeyen koşulu kabul etmeyeceğimi söyledim" ifadelerini kullandı.

Amanpour "İran'da gösteriler devam eder ve insanlar öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak adına önemli bir an olacaktı" dedi.

Reisi geçen hafta CBS'te yayımlanan 60 dakika programına konuşmuştu.

CBS muhabiri Leslie silah kendisine "nasıl giyineceğinin, Reisi oturmadan oturmaması ve cumhurbaşkanının sözünü kesmemesi gerektiğinin söylendiğini" açıklamıştı.

Etiketler :