Çocuklarda kanser vakaları artıyor: Türkiye'de bir yıl içinde 3 bin 500 çocuğa kanser tanısı

Çocuklarda kanser vakaları artıyor: Türkiye'de bir yıl içinde 3 bin 500 çocuğa kanser tanısı
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yılda 300 bin çocuğa kanser tanısı konulurken Türkiye'de ise bir yıl içinde 3 bin 500 çocuk kanser tanısı alıyor.

Lösemili Çocuklar Haftası’nda BirGün’den Sibel Bahçetepe'ye konuşan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Özdemir, çocuklarda kanserin erişkine oranla çok daha nadir görüldüğünü belirterek "Çocuklarda en sık lösemi görülür. Lösemi, kemik iliğindeki akyuvarların kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir kan kanseridir. Kemik iliğinde başlar ve genellikle kan, kemik iliği ve lenf bezleri gibi kan üretiminde rol oynayan vücut sistemlerini etkiler. Lösemi; alyuvarlar, lökositler ve trombositler gibi kan hücrelerinin normal işlevini bozarak vücudu savunmasız hale getirebilir ve kansızlık, enfeksiyonlar ve kanama gibi sorunlara neden olabilir" dedi.

Lösemi en sık 1 ila 5 yaş arasında ortaya çıkıyor

Çocuklarda löseminin her yaşta görülebildiğini ancak en sık 1 ila 5 yaş arasında ortaya çıktığını vurgulayan Özdemir, löseminin tam olarak nedenlerinin bilinmediğini ancak bazı çevresel faktörler ile genetik etmenlerin hastalığın gelişimine katkısının olabileceğini söyledi.

'Erken teşhis ve tedavi, lösemi hastaları için hayati öneme sahip'

Prof. Dr. Özdemir, lösemiye yol açabilecek risk faktörlerini "Genetik, radyasyon maruziyeti, kimyasal maruziyet, ilaçlar, viral enfeksiyonlar, down sendromu" olarak sıraladı. Hastalığın bazen ilk şikâyet ve bulgularının hafif olabileceğini ve pek önemsenmeyebileceğini anlatan Prof. Özdemir, özetle şunları söyledi:

"Ailelerin ilk bulgular açısından dikkatli olmaları ve şüphe halinde doktora başvurmaları önemlidir. Elbette her ateş ve halsizlik kanser demek değildir. Ancak bu bulgular enfeksiyon veya başka bir nedenle açıklanamıyor ve ısrar ediyor ise şüpheci olmak gerekir. Erken teşhis ve tedavi, lösemi hastaları için hayati öneme sahiptir. Günümüzde çocuklarda lösemi tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir ve birçok lösemi türü tedavi edilebilir hale gelmiştir. Kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler, ışın tedavisi ve kemik iliği transplantasyonu gibi yöntemlerle lösemi tedavi edilebilir. Tedavi edilemeyen veya ilerleyen olgularda, lösemi hayatı tehdit edebilir."

Lösemi belirtileri neler?

• Ateş

• Halsizlik

• Solgunluk

• Kilo kaybı

• Sık enfeksiyonlar

• Vücutta mor lekeler

• Kemik ve bacak ağrısı

• Lenf bezlerinde ve karında şişlik

• Erkek çocuklarında testiste şişlik

• Diş etlerinde şişlik ve kanama (Kısa Dalga)