Commerzbank yıl sonu dolar tahminini 25'e çıkardı

Commerzbank yıl sonu dolar tahminini 25'e çıkardı

Almanya'nın en büyük ikinci bankası Commerzbank, yıl sonu dolar / TL tahminini 20'den 25’e çıkardı. Gelecek yılın sonundaki tahmin ise 30 oldu.

Commerzbank Kıdemli EM Ekonomisti Tatha Ghose, bugünkü raporunda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından politikaların yönü konusunda belirsizlik kalmadığını, döviz piyasasının ‘beklemeye devam etmesi’ için bir neden olmadığını belirtti.

Bloomberg HT'nin haberine göre Ghose, raporunda “Bu zafer, Erdoğan’a geleneksel olmayan para politikasını sürdürme ve milliyetçi politikalarını belki de anayasa değişiklikleri yoluyla daha da genişletme yetkisi veriyor” ifadesini kullandı.

Enflasyon uyarısı

Ekonomist, “Türk Lirası bir kez daha değer kaybetmeye başladığına göre, dövizin enflasyona geçişi yeniden hızlanacak ve sonuç olarak – görünüşte düşen enflasyon tersine dönmeye başlayabilecek” yorumunu yaptı.

Raporda şunlar öne çıktı:

- Reel faize ilişkin görünüm bozulacak ve bu da döviz kurundaki değer kaybını daha da artıracak - bildiğimiz enflasyon-döviz sarmalı - seçim sonrasında lira tahminlerimizi önemli ölçüde zayıflatmamızın nedeni de bu

- Türkiye’nin geçmiş 2018 ve 2021 lira krizlerinde deneyimlediğimiz gibi, politika yapıcıların hareket etmek zorunda kalacağı (ve değer kaybının ara vereceği) döviz kuru seviyesi tamamen keyfi kalacak çünkü bu giderek tek başına Erdoğan’ın ‘tepki fonksiyonu’ meselesi haline geliyor.

'Kurtarma çalışmalarına başlayabilirler'

- Merkez Bankası Başkanı veya Ekonomi Bakanı (şu anda Mehmet Şimşek’in geri dönebileceğine dair söylentiler var) gibi diğer politika yapıcılar, liradaki değer kaybının düzensiz bir hıza ulaşması durumunda bağımsız olarak kurtarma çabaları başlatmak zorunda kalabilir.

'Şimşek'in yaptığı etkisiz kalabilir'

Hükümetin benzer bir durumun yaşandığı 2021 sonunda Kur Korumalı Mevduat ve 'liralaşma' stratejisini başlattığını hatırlatan Ghose, bu tür önlemlerin kur 'tehlikeli' seviyelere ulaşana kadar açıklanmasını beklemediğini vurguladı.

Ghose şunları kaydetti: “Mehmet Şimşek gibi ortodoks bir politika yapıcı sorumluluğu üstlenip faiz oranlarını artırsa bile, piyasalar bunu Erdoğan rejimi içinde ‘geçici’ olarak görecek ve bu nedenle faiz artırımları liranın değer kaybetmesini engellemede etkisiz kalacaktır (belki birkaç günden fazla)." (Kısa Dalga)