Cumhur İttifakı ortağı BBP'den HÜDA PAR çıkışı: Kabul etmeyeceğimiz şeyler var

Cumhur İttifakı ortağı BBP'den HÜDA PAR çıkışı: Kabul etmeyeceğimiz şeyler var

BBP lideri Mustafa Destici Cumhur İttifakı'yla Hüda Par'ın görüşmesini olumlu bulduklarını ancak Hüda Par'ın parti programlarında kabul etmeyecekleri ifadeler olduğunu belirtti.

Seçimlere iki ay kalırken ittifaklarda da görüşme trafiği hızlandı. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la, Millet İttifakı ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla seçime girecek. AKP geçtiğimiz hafta Yeniden Refah Partisi ve Hüda Par'la bir araya geldi. Hüda Par'la yapılan görüşmeler ise diğer siyasi partiler tarafından 'Hizbullah' göndermeleriyle eleştirildi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de Hüda Par'a da çağrıda bulunarak, Hizbullah dahil bütün terör örgütlerine karşı olduklarını net bir dille ifade etmeleri gerektiğini belirtti.

Destici'nin açıklamaları şu şekilde; "Hüda Par'ın söylemlerinde, parti programlarından bizim kabul etmeyeceğimiz şeyler var. Ne gibi; anadilde eğitim gibi, Anayasadan Türklük kavramının çıkarılması gibi, özerklik gibi... Şimdi bu ifadelerin hepsini söylemiyorlar.

Şimdi ifadeleri biz devletin varlığından, birliğinden aynı bayrak altında yaşamasından yanayız diyorlar. Ama programlarında bizim kabul edemeyeceğimiz şeyler var. Hüda Par'la görüşülebilir. Ama bunu terörle ve şiddetle demokrasi dışına çıkararak gerçekleştirmek isteyemez. Hüda Par'la HDP'yi ayıran şey budur.

Hüda Par'a çağrı


Hüda Par'ı Hizbullah'ın geçmişte yaptığı eylemler üzerinden eleştiren var. Doğrudur. Hizbullah'ın kanlı infazlarını hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Ancak Hüda Par şimdi onları savunuyor mu? Yok. Onlar 20 yıl öncesinde kalmış. Onun için Hüda Par'ın şu açıklamayı yapması lazım; Bütün terör eylemlerine karşı olduğunu, terör ve şiddet kimden gelirse gelsin karşı olduğunu, ister PKK, ister Hizbullah, ister DAEŞ, ister DHKP-C... Hizbullah'ı da içine alarak bütün terör gruplarına karşı olduğunu söylemelidir. Bunu söylemesi gerekiyor."