Cumhurbaşkanı Erdoğan bu defa da Merkez Bankası Başkan yardımcısını değiştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu defa da Merkez Bankası Başkan yardımcısını değiştirdi
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasına ilişkin tartışmalar sürerken bu defa da Başkan Yardımıcı Murat Çetinkaya görevden alındı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı görevden almasının ardından bu defa da Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya'yı da görevden aldı. Yerine, Mustafa Duman atandı.

Resmi Gazete'de yayınlanan atama karararında şöyle denildi:
"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcısı Murat ÇETİNKAYA, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına, 1211 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7 nci maddeleri gereğince Mustafa DUMAN atanmıştır."

Görevden alınan Çetinkaya kimdir?

Çetinkaya 
1988 yılında TED Ankara Koleji’nden, 1992 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliğinden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü-Bankacılık anabilim dalında tamamladı.

Meslek hayatına T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Fon Yönetimi Müdürlüğünde başlayan Çetinkaya, Tekstilbank ve Diler Yatırım Bankası hazine bölümlerinde çalıştı. Çetinkaya 2010-2017 arasında ise Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Portföy Yönetimi AŞ kurucu Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı. Haziran 2017’de Borsa İstanbul Grubuna geçen Murat Çetinkaya, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü, İstanbul Takas ve Saklama Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı. Çetinkaya, Borsa İstanbul’daki çalışma döneminde Türk Lirası finansal mimari ve pay piyasası pazar yapılanması üzerine odaklandı.

Ekonomi