Cumhurbaşkanı Erdoğan, Destici'yi ziyaret etti: Cumhur İttifakı'nın yüzde 49-50 oyu var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Destici'yi ziyaret etti: Cumhur İttifakı'nın yüzde 49-50 oyu var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı bileşenlerinden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'yi, parti genel merkezinde ziyaret etti.

Destici, Erdoğan'ı genel merkezin önünde partililerle birlikte karşıladı. Erdoğan'a, ziyarette, AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı eşlik etti. Erdoğan ve Destici'nin, 1 saat süren görüşmesinde 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler ele alındı.

Destici, görüşmenin ardından Erdoğan'ı aracına kadar uğurladı.

"Cumhur İttifakı'nın yüzde 49-50 oyu var"

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Destici, bir gazetecinin, "Seçime kendi listenizle mi yoksa AK Parti listesinden mi gireceksiniz?" sorusuna, "Bu seçim sistemi elbette birleşenlere, tek liste altında seçime katılabilenlere büyük avantaj sağlıyor. Bu yadsınamaz bir gerçek. Cumhur İttifakı'nın şu anda yüzde 49-50 civarında bir oyu var. Partiler seçime ayrı ayrı girdiğinde bir kayıp yaşanacaktır. Dördü birden girdiğinde elbette ki yüzde 49-50'lik oyla Meclis'te yüzde 60 çoğunluk elde edilebilir. Cumhur İttifakı'nın milletvekili sayısı 360'ın üzerine çıkabilir. Şu anda dört siyasi partimiz de kendi listelerini hazırlıyorlar. Yeniden Refah Partisi ve Milletçi Hareket Partisi de 81 ilde seçimlere kendi logolarıyla gireceklerini açıkladılar. Biz BBP olarak 81 ilde kendi adaylarımızla seçime girecek şekilde hazırız. Bütün hazırlığımızı bunun üzerine yaptık ama şu gerçeği de buraya bırakıyorum. Kim ortak listeyle girerse buna büyük imkan sağlayacaktır. Bununla ilgili somutlaşmış bir sonuç yok ama bu çalışmalar olmadığı anlamına da gelmiyor" dedi.

Destici, konuşmasının devamında, muhalefet partilerini hedef aldı.

Destici, "Karşı ittifakın PKK'nın siyasi şubesi HDP ile birlikte kazanacağı bir seçimin Türkiye'yi bir kaosa götürebileceği endişesini taşıyorum. 6'lı masanın adayı, ki o masaya 7'li masa demek daha doğru olacaktır. Çünkü HDP resmi olarak masada yer almasa da fiili olarak yer almıştır. Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayarak, 6'lı masanın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı almıştır. Açık ve net söylüyorum; olası bir Millet İttifakı HDP iş birliğinde kazanılmış bir seçimde, Suriye'ye yönelik harekatlar duracağı gibi oradaki askeri varlığımız geri çekilecek, kazanımlarımız kaybedilecektir" ididasında bulundu.

Ülkücülere seslendi

Destici, ülkücü camiaya seslendiğini belirterek, "Öfkeleriniz, kızgınlıklarınız, kırgınlıklarınız olabilir ama bir tarafa devletin varlığını, ülkenin bütünlüğünü, üniter yapısını; Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Alevisiyle Türk milletini ve bu milletin istiklalini ve istikbalini koyacaksınız; bir tarafa da kırgınlıklarınızı, küskünlüklerinizi, dargınlıklarınızı koyacaksınız ve ona göre karar vereceksiniz. Ben inanıyorum ki her bir Türk milliyetçisi ve ülkücü kardeşim ve ülküdaşım sandığa gittiğinde devletin varlığına olan bağlılığı ağır basacak ve Cumhur İttifakı'na "evet" diyecektir" ifadelerini kullandı. (DHA)