Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomik büyümeden taviz vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomik büyümeden taviz vermeyeceğiz
"Dünyanın sorunu olan enflasyon, doğal olarak bizim de sorunumuz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik büyümeden taviz vermeyeceklerini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) 13'üncü Türkiye Yatırım Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ikili ticaret hacmimiz son 10 yılda 1 buçuk katına çıktı. ABD geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yaptığımız 2'nci, en fazla ithalat yaptığımız 5'inci ülke oldu. 2022 yılı sonu itibarıyla, ikili ticaret hacmimiz yüzde 15'in üzerinde artışla 32 milyar doları geçti. Ticaret hacmimizde yakaladığımız bu artış eğilimi memnuniyet vericidir. Ancak hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktır. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78'inci Genel Kurulu'na katılmak üzere bulunduğu New York'ta Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), 13'üncü Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuştu.

Toplantıyı düzenleyen ve Amerikan iş çevreleriyle bir araya gelmelerine vesile olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) bağlı, Türk-Amerikan İş Konseyi'ne teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri ile NATO çerçevesinde uzun yıllara dayanan müttefiklik ilişkileri olduğunun altını çizdi.

Avrupa-Atlantik coğrafyasının güvenlik, barış ve istikrarına önemli katkılarda bulunan ortaklıklarını güçlendirerek sürdürmeyi arzu ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD ile ekonomik ve ticari faaliyetlerimiz, ikili ilişkilerimizin önemli bir boyutudur. İkili ticaret hacmimiz son 10 yılda 1 buçuk katına çıktı. ABD geçtiğimiz yıl en fazla ihracat yaptığımız 2'nci, en fazla ithalat yaptığımız 5'inci ülke oldu. 2022 yılı sonu itibari ile, ikili ticaret hacmimiz yüzde 15'in üzerinde artışla 32 milyar doları geçti. Ticaret hacmimizde yakaladığımız bu artış eğilimi memnuniyet vericidir. Ancak hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktır. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor. ABD ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken, ekonomi alanındaki işbirliğimizi de çeşitlendirmeliyiz. 2 ülke arasında yeni teknolojilerden kritik sektörlere, inovasyondan imalata, yapay zekadan siber güvenliğe büyük bir potansiyel bulunduğunu görüyoruz. Enerji sektörü işbirliğimizi ilerletebileceğimiz bir başka kritik alandır. Türkiye olarak Karadeniz'deki tarihi keşfimizin ardından doğalgaz ve petrol arama ile üretimine yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, Amerikan şirketleri için önemli bir bölgesel üretim ve hizmet üssü konumundadır. Hali hazırda Amerikalılar dahil birçok uluslararası şirket, Türkiye'yi bölgesel bir imalat, ihracat, yönetim, lojistik, mühendislik ve araştırma- geliştirme merkezi olarak tercih ediyor."

"Seçimler sonrasında, ülkemizin ekonomik istikrarına olan güvenin pekiştiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz" diyen Erdoğan, enflasyonun dünya genelinde yaşanan bir sorun olduğunu kaydetti.

"Enflasyonu artıran yapısal unsurların ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz"

Erdoğan, şöyle konuştu: "İstihdamda da herhangi bir düşüş söz konusu değil. Yılın ilk 6 ayında, depreme rağmen, net 220 bin istihdam artışı sağladık. Dünyanın sorunu olan enflasyon, doğal olarak bizim de sorunumuz. Bu amaçla, geçtiğimiz hafta önümüzdeki 3 yılın yol haritası maiyetinde olan Orta Vadeli Programı (OVP) kamuoyumuzla paylaştık. Büyüme ve ticaretten, fiyat istikrarı ve finansal istikrara, beşeri sermaye ve istihdamdan yeşil ve dijital dönüşüme, afet yönetiminden kamu maliyesi ile iş ve yatırım ortamına, 7 temel alanda öncelikli reform adımlarını belirledik. OVP döneminde, ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Para, maliye ve gelirler politikalarının tüm araçlarını uygulayarak, enflasyonu artıran yapısal unsurların ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. Temel odağımız yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarımız sayesinde sürdürülebilir bir büyüme ikliminin tesisidir."

Erdoğan, bölge ülkeleriyle tesis edilen yakın diyaloglar sayesinde Türkiye'nin uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olmayı sürdürdüğünü belirterek, "Geçen ay Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığımız ziyarette toplam değeri 50 milyar doları aşan anlaşmalar imzaladık. Rusya-Ukrayna Savaşı'na çözüm arayışlarımızı ilk günden itibaren sürdürüyoruz. İsrail ve Yunanistan ile aramızdaki meseleleri hal yoluna koyma yönünde güçlü bir irade sergiledik. Bu ziyaretimizde her iki ülkenin başbakanıyla bir araya gelerek, gündemimizdeki konuları ele aldık. Mısır ile yeniden güçlenen diyaloğumuza büyük önem atfediyoruz. Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefimizi önümüze çıkarılan engellere ve 60 yıldır maruz kaldığımız haksızlıklara rağmen halen koruyoruz. NATO'nun en büyük 2'nci kara ordusuna sahip müttefikiyiz. Türk dünyasıyla işbirliğimiz hamdolsun giderek güçleniyor. Afrika kıtasındaki mevcudiyetimiz kendini daha fazla hissettiriyor. Dış politikaya geniş bir perspektiften yaklaşarak ülkemizin stratejik konumunun sağladığı tüm avantajları en etkili şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Diyalog ve diplomasiye imkan tanındığında tüm ülkelerle ortak bir zeminde bulaşabileceğimize inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Aynı şekilde savunma sanayisi alanındaki işbirliğimizin geliştirilmesinin önüne çıkarılan engellerin de bir an evvel ortadan kaldırılmasını bekliyoruz. Bölgesinin istikrar abidesi olan Türkiye'nin jeopolitik öneminin ve ekonomide sunduğu fırsatların buralarda tanıtılmasında sizlere de önemli görevler düşüyor. Türkiye-Amerika ilişkilerinin ilerletilmesi için özel sektörün, siz değerli iş dünyasının ve iş konseylerinin çabalarını her zaman takdirle karşılıyoruz. Bu alandaki gayretlerinizin artarak sürmesini temenni ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin yanı sıra büyükelçiliklerimizin, konsolosluklarımızın, ticaret müşavirliklerimizin ve devletimizin tüm kurumlarının sizlere her türlü desteği vermeye hazır olduğunu tekrar ifade ediyorum." (DHA)