Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: 'Enflasyonda 2026 yılında tek haneyi hedefliyoruz'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: 'Enflasyonda 2026 yılında tek haneyi hedefliyoruz'
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, enflasyonda tek haneli rakamlar için 2026 yılını işaret etti, ve bu süreçte istikrarlı bir büyüme öngördüklerini belirtti.

Sosyal medya hesabı X üzerinden enflasyon rakamlarına dair açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz. Enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde, büyüme ve kalıcı sosyal refah konusunda güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz." dedi.

'2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz'

Enflasyonla mücadelede Orta Vadeli Program'da öngördükleri yıl sonu hedeflerine ulaştıklarını kaydeden Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Enflasyonla mücadelede uyguladığımız para ve maliye politikaları sayesinde aylık bazda enflasyondaki düşüşün temmuz ayından bu yana devam ettiğini görüyoruz. Enflasyondaki düşüş çekirdek göstergelerde ise çok daha belirgindir. Çekirdek enflasyonun takibinde kullanılan C endeksinde temmuz ayındaki artış yüzde 9,6'dan kasım ayında yüzde 1,96'ya gerilemiştir. Yıllık çekirdek enflasyon kasım ayında 69,89 ile yatay bir şekilde seyretmiştir. Enflasyonla mücadelenin karalılıkla devam etmesiyle birlikte açıklanan kasım ayı enflasyon gerçekleşmesi Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz yıl sonu hedefimizle uyumludur. Enflasyonda gelecek yıl ortasından itibaren yıllık bazda belirgin düşüş, 2026 yılında ise tek haneyi hedefliyoruz. Enflasyonun düştüğü ortamda ise istikrar içinde, büyüme ve kalıcı sosyal refah konusunda güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz."

(DHA)

Ekonomi